Ако не разполагате с време за лека закуска, някои действия е добре да се отложат за по-късно.

На гладно – какво означава това всъщност

Навярно, неведнъж ви сте чували, че нещо може, но не трябва да се прави на гладно. Какво означава това всъщност? Появата на глад признак ли е на празен стомах или не?

Възможно е да почувстваме глад, когато захарта ни в кръвта се понижи, когато изпитаме жажда или когато виждаме храна, която ни се струва много апетитна.

Съществуват и други причини за лъжливо чувство на глад.

Стомахът е действително празен, когато от последното хранене са изминали около 4-5 часа. Толкова време е необходимо за усвояване на храната.

Ако се похапнали лека храна, може да е необходимо по-малко време, а ако се изяли по-засищаща мазна храна, тогава минава повече време до пълното й усвояване.

Също стомахът е празен навярно сутрин, след събуждане, но при едно условие. Ако човек не е склонен към нощни хранения, и ляга да спи 2 часа след вечеря – скоростта на метаболизма зависи от активността.

Какво да не правим на гладно

Какво да избягваме, когато сме гладни

1.Пиене на чай или на кафе

Утрото е създадено за чай или за кафе, така смятат повечето хора. Това мнение обаче е погрешно и опасно за здравето.

Сутрешната доза кофеин, макар и да ни помогне да се събудим и да се ободрим, това може да доведе до възникване на проблеми с храносмилането. Пиенето на чай или на кафе на гладно може да увеличи нивото на стомашната киселина, което да предизвика повръщане или стомашно разстройство.

2.Явяване на изпит

В училище, в университета или на кормуване. Във всеки случай това е лоша идея.

За успешно полагане на изпит е необходимо оптимално функциониране на главния мозък, а то много зависи от енергията, която получаваме от храната. Липсва ли своевременно постъпване на храна – паметта и концентрацията се нарушават.

Освен това гладът е свързан с ниското ниво на кръвната захар, което бързо води до уморяване и отпадналост.

3.Тренировка

Повечето често тренират на гладно, предполагайки, че това ще им помогне да отслабнат. Тялото обаче се нуждае от енергия, която да се вложи в тренировката. Освен това липсата на храна понижава когнитивните функции и скоростта на реакциите, което може да доведе до случайно травмиране. Това още не е всичко.

Всяка тренировка усилва образуването на стомашен сок. Този, който постоянно тренира на гладно рискува да си докара язва.

Ако планирате тренировка, организмът трябва леко да се зареди – да се похапне малко, отколкото нищо, винаги е по-добре. Още повече, че изследванията показват – не губим повече килограми, когато тренираме на гладно.

4.Пазаруване

Отдавна не е тайна, че покупката на храна на гладно кара човек да купува излишни продукти, и то не най-полезните. Когато човек е гладен, жадува за мазна и висококалорична храна.

За това ако някой отслабва след такова пазаруване, това е портфейлът ни. Изследване показва, че гладните купувачи харчат пари с по-голяма охота. Ако желаете да не изтърбушите семейния бюджет, тогава отидете на покупки след обяд или след вечеря.

5.Спорове

От една страна, обсъждането на проблеми по време на хранене – обяд, вечеря, закуска, е помогнало на много двойки да решат своите проблеми.

Същевременно гладът прави човек по-раздразнителен и по-малко рационален. В един експеримент е установено, че влюбените са по-малко търпими един към друг, когато се прибират у дома.

В друго изследване учените се заели да контролират нивото на кръвна захар при двойките и тяхното отношение един към друг.

Оказва се, че когато нивото на кръвната захар е по-ниско, хората са били по-нетърпими по отношение на своя партньор. И за това съобщават дори двойки, които са били в прекрасни отношения.

6.Пиене на цитрусови сокове

Заради високата концентрация на киселини в цитрусите, те могат да дразнят лигавиците, те могат да се сблъскат със стомашно разстройство.

Проблемът е в това, че ензимите на нашия организъм е най-добре действат при температура 37-42 градуса.

Когато пием студена вода, това кара организма да разходва ресурси за загряване на вода до нужната температура. Това кара храносмилането да се забави и ни кара да чувстваме умора.

7.Ядене на някои зеленчуци

Макар и да е полезно някои храни да се консумират на гладно – например, кисело мляко и други източници на пробиотици, други храни обаче може да са вредни. И към тях могат да се причислят и пресните зеленчуци.

Много от тях са източници на груби, неразтворими фибри, които при консумация на гладно, могат да способстват за поява на болки в стомаха и метеоризъм.

Грубите фибри се съдържат в такива продукти като спанак, салати, всички видове зеле, рукола, чесън, грах и царевица. Изброените храни не трябва да се яде на гладно и по възможност трябва да се съчетават с други храни.