При норма лек сърбеж в ухото, който се проявява изключително рядко и бързо минава обикновено не сигнализира за наличието на каквито и да е отклонения. Същевременно честото усещане за сърбеж в ухото може да сигнализира за един или друг проблем, който изисква разрешаване.

Причина №1 – бактериална инфекция

Една от най-честите причини за поява на сърбеж в ухото е бактериална инфекция, която може да бъде представена от коки – диплококи или бацили – ешерихия коли.

Проникването във външен слухов ход микробите могат при бъркане в ухото с мръсни пръсти или с каквито инфектирани предмети и т.н. При попадане в ухото, бактерии започват да се движат по външния ушен канал и предизвикват възпаление. В резултат може да възникне и непреодолимо желание за чесане на ухото. Впоследствие е възможно присъединяване на ушни секрети, сред които и гнойни, изискващи съответното лечение.

При поява на сърбеж следва да се инспектира външното ухо за наличие на микроби. В този случай се налага обръщане към специалист по УНГ. При установяване на бактериална инфекция лекарят може да назначи ушни капки с антибиотик, които позволяват облекчаване на сърбежа и прочие неприятни симптоми с унищожаване на бактериите.

Причина №2 – гъбички в ухото

Плесен или гъбички възможно е да се появи не само у дома, но и в ушите. Причините за това са няколко. Една от тях е увреждане на кожата на слуховия проход с по-нататъшно проникване в травмираните участъци на кожата. Например, гъбична. При гъбичен отит или отомикоза също е възможна поява на болки в ухото, тъмни течения – понякога с неприятна миризма, запушване.

Ако отоларинголог постави диагноза гъбичен отит, възможно е да започне използване на спирт или хидрокортизон във вид на капки, суспензии, за облекчаване на възпалителния процес. Противогъбичните препарати понякога предизвикват лек дискомфорт, леко парене.

Използването на препарати с антибиотици – например, капки, при гъбично увреждане на ухото, неправилно, тъй като антибиотикът въздейства на изключително на бактерии. Ако за лечение на отомикоза капки с антибактериално средство, а ухото продължава да боли, продължава сърбежа, появят се тъмни течения, необходимо е прекратяване употребата на това средство. За борба с гъбичките са ефективни само специални противогъбични препарати.

За избягване поява на сърбеж в ухото е необходимо да се постараем:

  • Да не се травмира кожата на външното ухо, което често се случва при почистване на ушите;
  • Да не се допуска вода в ушния проход, тъй като самите гъбички обичат влажната среда. Преди миене на главата могат да се сложат тапи или да се намокри памукът във вазелин и да се сложи в ушната мида, което ще позволи избягване на попадането на вода. Ако в ухото попадне вода, желателно е максимално да се подсуши. За тази цел може да се използва спирт;

Причина №3 – псориазис

Още една възможна причина за сърбеж в ухото може да е наличието на това системно заболяване като псориазис. Затова при сърбеж в ухото, лекарят трябва добре да прегледа и кожата, за да се изключи този дерматоза.

Псориазис представлява дерматологично неинфекциозно заболяване, за което е характерна появата на кожата люспи или т.нар. папули. При сливане на едни с други, те образуват псориатични плаки – натрупване на излишна неолющена кожа. На външното ухо също има кожа, затова може да се сърби и външното ухо.