Въпреки че е известно, че физическата активност намалява риска от диабет тип 2, ново проучване дава допълнителен детайл.
Използвайки данни от повече от 1 милион участници от 4 континента, изследователите замерват какви са ползите от физическите упражнения по-точно.
Тренировки и диабет – най-новите детайли
Ново проучване, публикувано през тази седмица, разглежда по-задълбочено ролята на спорта в развитието на диабет тип 2. В това изследване се проучва влиянието на физическата активност, независимо от други рискови фактори, сред които е и хранителния режим. Констатациите са красноречиви, че всякаква физическа активност е добре дошла, но повече е по-добре.
Към настоящия момент, препоръките в САЩ и Великобритания са за 150 минути умерена физическа активност или 75 минути интензивна на седмица, като може да включва колоездене, ходене или друг вид спорт.
Настоящото проучване е плод на сътрудничеството на 2 институции – Лондонският университетски колеж и Университета Кеймбридж.
Данните обаче са събирани, като общо са използвани 23 проучвания от САЩ, Европа, Азия и Австралия.
Благодарение на огромното количество налична информация в тях, изследователите успяха да извлекат какъв е ефекта от физическата активност и да го изследват, независимо от другите поведенчески фактори, като хранителния режим и тютюнопушенето.
И така се отстранява един недостатък на предходните проучвания, от които не ставаше ясно какъв е приносът само на физическата активност.
Изследователите установяват, че всяка една физическа активност е полезна за предотвратяване на диабета, но хората, които надминават препоръчителните 150 минути седмично са най-защитени.
Повече е по-добре
Според анализите, колоезденето или бързото ходене по 150 минути всяка седмица намалява риска от диабет тип 2 с 26%.
Тези, които тренират по 1 час всеки ден умерено или интензивно намаляват риска с 40%.
В другия край на скалата, за тези, които не успяват да достигнат 150-минутната препоръка, всяка физическа активност намалява при тях риска от захарен диабет, но в по-малка степен.
Настоящите резултати показват огромния потенциал на физическата активност да забави или направо да предотврати глобалното нарастване на диабет тип 2 и дават полезни напътствия за формулирането на препоръки за опазване на здравето на населението, което често формулира доказателствената база за политическите решения в сектора на здравеопазването.
Както се спомена по-горе, физическата активност намалява риска от развитието на диабет тип 2, и това е много добре известно.
Въпреки това сега има по-ясна картина какво е влиянието върху заболеваемостта, посочва един от авторите на изследването.
Окончателните резултати добавят допълнителни детайли относно представата ни как промяната на нивата на физическа активност сред населението може да допринесе за спад на заболеваемостта.
Също така трябва да се подкрепят политиките на всички нива, насочени към нарастване на физическата активност. Това означава да се създаде среда, която превръща движението в част от нашето ежедневие.
Разбира се, това не означава да се залита в крайности, и дори да се стига по вманиачаване по спорта. Напротив, 1 час дневно е е една добра препоръка, която осигурява превенция от захарен диабет.
И все пак е добре да припомним, че това е само един от многото фактори, които допринасят за възникването на това заболяване, и нищо повече.
Да, рискът намалява, но е възможно друг фактори, да кажем наследственият, да окаже влияние и да доведе до инсулинова нечувствителност и постоянно повишени нива на кръвната захар.