В някои домове аптечката е кутия, в други – цяло чекмедже, в трети рафт в хладилника, а в четвърти е прието лекарствата да се оставят на нощното шкафче или в кухнята, за да могат по-лесно да се намират. Кое е правилното?

Как правилно да съхраняваме лекарствата у дома

Всеки препарат има условия за съхранения, които винаги са посочени на опаковката и в листовката за употреба.

Трябва да се отчита температура, осветеност, влажност, а също задължително да се контролира срокът на годност на всяко лекарство, защото след неговото изтичане не трябва да се използва.

Също трябва да се уверим, че нито децата, нито домашните животни ще могат да стигнат до лекарствата и няма да опитат да погълнат нещо, което може да им навреди.

Още едно правило – трябва да се съхранява целостта на опаковката, да не се изхвърля листовката за употреба, нито пък да се пресипват, например, таблетки или капсули в други опаковки – не тези, в които средствата са се съхранявали първоначално.

В противен случай рискувате първо да забравите какъв точно препарат се съхранява в аптечката и второ, да пропуснете изтичането на срока на годност.

Нека разгледаме условията за съхранение по отделно. Нарушението на всяко от тях може да доведе до изменения на химическите свойства на препарата. Това означава да стане безполезен и дори опасен.

Подходяща температура

Лекарствата, които обикновено се съхраняват в домашната аптечка, се делят на такива, които могат да се държат в стаята, и такива, които е по-добре да се приберат в хладилника.

Повечето таблетки могат да се съхраняват на стайна температура, а свещите и суспензиите – НЕ, за тях е по-добре да се обособи отделно място в хладилника. В много от съвременните модели е предвидено специално шкафче за лекарства.

За да се защитят лекарствените средства от влага, по-добре да се слагат в обикновени пакети, които се затварят плътно. В инструкциите обикновено пишат каква температура е необходима:

  • При стайна температура – 15-25 градуса;
  • На прохладно място – 8-15 градуса по Целзий;
  • На хладно място, тоест в хладилника – от 2 до 8 градуса.

Осветеност

Заради висока температура могат да променят свойствата си препарати на основата на бактериални култури, антибиотици и хормонални средства.

Повечето лекарства се развалят от директните слънчеви лъчи, затова и за аптечка е по-добре да използваме тъмно място, без излишно осветление – например, заключващо се чекмедже на масата.

Или закупете за тази цел специална кутия – в тях са предвидени няколко отделения за различни групи препарати.

Влажност

Някои съхраняват аптечката в банята, но това е неправилно – много лекарства са хигроскопични, тоест способни са да поглъщат вода, особен таблетки в хартиени блистери.

Дори херметично затварящите се кутии не могат да спасят лекарствените препарати от вода – част от влагата лекарственото средство все пак ще успее да поеме при отваряне на кутията.

Кухнята също не е подходящо място за съхранение на лекарства, заради високите температури, които се вдигат при готвене и печене и отново заради влажността.

Други условия за съхранение на лекарства

За да не изтича срокът на годност на лекарствата в домашната аптечка, трябва редовно да преглеждаме какво съдържа, най-малко веднъж на 6 месеца.

Всички стари лекарства трябва да се изхвърлят – производителят гарантира свойството на препарата само до изтичането на срока на годност и при спазване на условията за съхранение.

В противен случай последствията от приема могат да са непредсказуеми. Някои средства имат съвсем кратък срок на съхранение, например, антибиотиците под формата на суспензии могат да се оставят в хладилника за седмица, не повече.

Децата и домашните любимци не трябва да имат достъп до лекарства. Сладките сиропи и витамини могат да са лакомство за мъниците, валерианът пък много привлича котките, а безобидният на пръв поглед йод трудно се изчиства от някои повърхности.

Затова кутията или чекмеджето с лекарства трябва да се заключва, или да се оставя там, където не може да се стигне, освен от възрастните и дееспособни членове на семейството. За лекарствата, които се съхраняват в хладилника, важи същото.

Всички лекарства трябва да се съхраняват така, че да е удобно при необходимост да се използват.

Рядко използваните средства е добре да стоят в дъното на аптечката, а тези, които се приемат всеки ден, се слагат най-отгоре.