Всеки от нас си има свое любимо растително масло – за някои това е зехтин, за други –синапено, за трети – шафран.

Трети предпочитат универсалното слънчогледово, което се използва както за пържене, така и за приготвяне на сосове и салати.

Някои масла по време на пържене се превръщат в отрова, тровят организма и способстват за възникване на сериозни патологии.

С какво растително масло може да се пържи

Растително масло за кулинарни нужди

Когато се избира растително масло за готвене, трябва да се отчита не само неговия вкус, но и свойствата и влиянието върху организма.

За пържене на храни са идеални масла с мек неутрален вкус и висока точка на кипене.

За запичане във фурна и за приготвяне във фритюрник е подходящо масло със слабо изразен вкус, в противен случай съществува риск от внасянето в ястието на различни нюанси, които ще нарушат хармонията на вкуса.

За добавяне към салати, маринати и сосове са препоръчителни ароматни растителни масла, които притежават наситен характерен аромат. Едно и също ястие с добавен шафран и синап се възприема по различен начин.

Ето защо в кухнята трябва да има няколко вида масла, които правят храната по-богата и разнообразна.

Кога растителните масла се превръщат в отрова

Температурата на кипене или на димене е границата, която маслото от полезно става вредно, в зависимост от това за какви цели смятаме да го използваме.

Това е точката, при преминаването на която по време на нагряване на маслото, започва активно да се отделяне на опасни за здравето вещества.

За щастие, този процес протича незабележимо. Ако маслото е достигнало тази точка, то започва да кипи, да дими.

В него се образуват акролеини, които дразнят силно лигавицата и дихателните пътища.

Такива са и акриламидите, които се виждат с невъоръжено око. Образуват се в препечената коричка на съдържащите скорбяла храни.

Не е препоръчително да се ядат плодове и зеленчуци, препечени на грил. Нищо полезно няма в тях вече. Амидите на акриловата киселина засягат черния дроб и нервната система.

Образуват се и свободни радикали, като предизвикат възпалителни процеси в организма, способстват за увреждане на ДНК и се форсират процесите на стареене.

Топ 5 най-здравословни растителни масла

От Американската кардиологична асоциация определят растителните масла за полезен източник на мазнини. Но следва да се отчита, че всичко това са мазнини, затова при тяхната употреба не трябва да се забравя за високата калоричност.

1.Зехтин

Маслото от зрели маслини е ключова съставка на Средиземноморската диета, която е призната за най-добрия хранителен режим през 2018 г.

Съдържа Омега-3 и Омега-6 ненаситени мастни киселини, полезни за здравето на сърдечно-съдовата система.

Лидери по производство на това масло са Испания, Гърция и Италия. Температурата на кипене е 210-240 градуса.

Факт!

За пържене предпочитано е рафинираното масло, тъй като самата процедура по рафиниране повишава температурата на димене или кипене.

2.От рапица

Съдържа много мононенаситени и полиненаситени мазнини, и в сравнение с другите видове масла, количеството на наситени мазнини е най-малко.

Маслото е с неутрален вкус и за това може да се използва за пържене и печене. Висока е температурата му на кипене, димене – 200 градуса.

Благотворно въздейства на обмяната на веществата и е полезно за здравето на жените. Но съдържа много ерукова киселина, която може да навреди на здравето. Затова не трябва да се набляга на него.

3.Сафлорово

Получава се от семената на едногодишно растение. Маслото се отличава с ниско съдържание на наситени мазнини и високо на Омега-9 мастни киселини.

С неутрален вкус е и с висока точка на кипене. За подправка към салати едва ли е добра да се използва, тъй като трябва да се потърси нещо по-наситено, но в него могат да се пържат риба и пържоли. Започва да дими на 265 градуса.

4.Масло от авокадо

В 1 лъжичка на тази разновидност на маслото се съдържат 1.6 грама полезни наситени мазнини. Помага за повишаване на нивата на добрия холестерол в организма и за подобряване усвояването на редица хранителни вещества.

5.Фъстъчено олио

Както и фъстъчената паста, това е истинска супер храна, която обогатява ястията и ги прави по-ароматни. С негова помощ могат да се запичат на фурна – бисквити и сладкиши, те придобиват лек фъстъчен аромат. Точката, при която започва да кипи е 232 градуса.