Сред рисковите фактори пушенето е най-разпространеният и може да се срещне в описанията към много заболявания.
Най-голямо внимание се обръща на механизма на въздействие на тютюнопушенето върху състоянието на сърдечно-съдовата система при мъже и жени и пушачи от различни възрастови групи.
Получените резултати съвсем не са утешителни. Вредният навик повишава риска от развитие на заболявания на сърцето.
Ролята на пушенето в развитието на сърдечни болести
Тютюнопушенето е доказан фактор за развитие на заболявания на сърцето и на кръвоносните съдове. Много изследвания потвърждават пагубното действие на компонентите на цигарения дим върху стените на кръвоносните съдове.
- Цигареният дим оказва пряко увреждащо въздействие на клетките, които покриват вътрешната стена на съдовете и формират ендотела.
- Намалява зависимият от ендотела вазодилатиращ /съдоразширяващ/ ефект.
- Усилва се пролиферацията /размножаването/ на гладкомускулните влакна на съдовите стени.
Изброените изменения се наричат ендотелна дисфункция, това състояние е „благоприятна” почва за развитие на заболявания на сърцето и на кръвоносните съдове.
Тютюнопушене и исхемична болест на сърцето /ИБС/
Исхемична болест на сърцето е основна причина за смърт сред хора в млада възраст – мъже и жени, които имат този вреден навик. Тютюнопушенето способства за развитие на това заболяване, като предизвиква изменения в сърцето и в кръвоносните съдове.
Най-чувствителни към вредните компоненти на цигарения дим е микроциркулаторното русло – комплекс от малки кръвоносни съдове, които осигуряват хранителни вещества и кислород на тъканите.
След изпушена цигара при млади хора се наблюдава свиване на венули и артериоли, което се съпровожда с намаляване на притока на кръв към органа и развитие на исхемия.
Сърдечният мускул получава по-малко кислород, отколкото има нужда.
- След пушене се наблюдава забавяне на кръвообращението и слепване на еритроцити, което увеличава риска от развитие на тромбози.
- Тютюнопушенето понижава антиатеросклеротичната защита и прави кръвоносните съдове беззащитни.
Основен процес в развитието на исхемична болест на сърцето е атеросклероза, която днес се разглежда като „болест на начина на живот”, при която пушенето е един от основните рискови фактори.
Исхемичната болест на сърцето се развива по-бързо, ако има наслагване на рискови фактори. Например, тютюнопушенето се съчетае със захарен диабет или с артериална хипертония, затлъстяване.
Атеросклероза при пушачи
Атеросклероза при тези, които пушат, се развива 1.5-6 пъти по-често, отколкото при непушачи. Тютюнопушенето, наравно с високото кръвно и холестерол, повишава риска от атеросклероза.
Изследвания на съдовете при пушачи, чиято смърт е настъпила не от сърдечно-съдова патология, а по други причини, също показва по-изразена атеросклероза.
Никотинът и компонентите на цигарения дим увреждат вътрешното покритие на съдовете – ендотел. А на увреденият ендотел по-бързо се развиват атеросклеротични процеси.
Компонентите на цигарения дим могат да повлияят на метаболитните процеси и да предизвиква дислипидемия - повишени нива на липиди в кръвта, които имат принос в атерогенезата.
Тежестта на заболяването има пряка зависимост от количеството изпушени цигари деня:
- При изпушване на повече от 10 цигари дневно се наблюдава разпространено увреждане на кръвоносните съдове. В процеса се въвличат повече съдове, отколкото при атеросклероза при непушачи. Атеросклеротична аневризма на аортата при пушачи се развива 8 пъти по-често.
- Клинично заболяването протича с по-чести пристъпи на стенокардия – ангинозна болка възниква ежедневно, по няколко пъти.
Тютюнопушене и инфаркт на миокарда
Инфарктът на миокарда, като остра форма на исхемична болест, доста „се подмлади”. Ако в миналото се е смятало, че некроза на сърдечния мускул може да възникне само при хора над 40 години, то днес се регистрира и при 20-годишни. И тютюнопушенето има принос в развитието на това заболяване:
- След изпушване на цигара се увеличава броят на сърдечните съкращения.
- Повишава се артериалното налягане.
- Потребността на сърдечния мускул от кислород се повишава.
- Цигарите способстват за развитие на спазъм на коронарните артерии, като пристъпи на исхемия при пушачи се развиват 3 пъти по-често.
- Цигареният дим оказва влияние на съсирването на кръвта, повишава се нейният вискозитет, което повишава риска от тромбози.
Летален изход от инфаркт от миокарда е по-вероятен при млади хора. Това е свързано с факта, че при тях все още не са се развили обходни пътища за кръвообращението. Участъкът на некроза обхваща по-голяма част на миокарда.