Надяваме се, че не смятате, ако в утрото след Новогодишната нощ не ви боли глава, то това означава, че празникът е минал напразно. Въпреки това дори тези, които пият умерено, могат също да прекалят.

Множество изследвания потвърждават, че алкохолът не е полезен за здравето, когато е в големи количества, но по време на празници желаещите да прекалят с него съвсем не са малко. Струва ли си да се развеселяваме изкуствено, решавайте сами?

Как да се предпазим от последствията от прекаляването с алкохол

Превръщанията започват още в устата

Етанолът започва активно да се абсорбира още в устата. Впоследствие в стомашно-чревния тракт се подлага на въздействие на ензима – алколдехидрогеназа, който го превръща в оцетен алдехид.

Последното съединение води до разширяване на кръвоносните съдове, до гадене, повръщане и прочие проблеми, кара ни на сутринта да съжаляваме за това, че сме прекалили с алкохола.

Впрочем, не само оцетният алдехид е виновен за това да не се чувстваме добре. При употреба на алкохол често забелязваме и неговия диуретичен ефект. Заедно с урината от организма се отделят електролити и глюкоза.

Затова и усещаме слабост, сухота в устата, тахикардия, спазми, конвулсии. Загубата на магнезий се проявява в главоболие, в раздразнителност, втрисане, мускулна слабост.

В борба с оцетния алдехид организмът изпраща друг ензим – ацеталдехиддехидрогеназа, която разгражда вредния метаболит на етанола, в резултат на което се получава оцетна киселина.

На всеки от тези етапи могат да протекат изменения, които не се отразяват по най-добрия начин на общото състояние.

Колко и за кого

За някои не е проблем и каса бира да изпият, а други се предават само от една чаша твърд алкохол – ракия, уиски, водка. Оказва се, че важни са не само телесната маса и опитът в пиенето, но и генетиката.

Например, ако човек има изменения в гените на ензимите, разграждащи алкохола, то не е възможно да се синтезират достатъчно от тези ензими, които да помогнат за преработването на етанола.

Тогава вредата от алкохола е много по-голяма, алкохолна зависимост се сформира много по-бързо. За това и еднаква безопасна за всички доза алкохол няма. Всеки човек има генетичен ензимен метаболизъм на алкохола.

Защо махмурлукът зависи от качеството на алкохола

Присъствието в алкохола на различни примеси усилва симптомите на махмурлук. Колкото е по-тъмна спиртната напитка на цвят и по-сладка на вкус, толкова по-неблагоприятни са последствията от нейния прием.

Ако алкохолът е смесван с различни напитки, следва предварително да се подготвим за тежко утро.

Колкото по-весело, толкова по-тежък махмурлук

Алкохолът дава чувство за еуфория, проблемите отстъпват, но след миг радост следва разплата. И добре, ако това е само махмурлук. Понякога това е алкохолна зависимост.

Разпускането може да стане и по друг начин – например, ако се порадваме на природата през зимата, излезем на разходка през следващия ден, поиграем си с децата.

Внимателни трябва да сме и с газираните напитки, те много бързо опияняват.

Какво помага на организма по-бързо да се възстанови след алкохол

Лека храна

Ако имаме желание да изпием горещ бульон, то защо пък да не го направим. Твърде мазната храна обаче ще увеличи натоварването на организма. Ако от храната ни се повръща, то по-добре да се въздържаме от нея за известно време.

Постелен режим

При махмурлука най-правилното – това е отдих и симптоматично лечение.

Обилен прием на течности

Вода – негазирана, сокове, компоти, бульон. Киселите краставички не са за предпочитане, тъй като оцетният алдехид не се е усвоил напълно.

Кои органи най-страдат, ако прекалим с алкохола

Главен мозък

Алкохолът способства за освобождаването допамин, което води до усещане за еуфория, влияе на системата на серотонина, подобрява настроението, променя активността на инхибиторните системи на главния мозък – оттам понижаването на контрола над собствените действия.

С всяка чаша нараства токсичното влияние на алкохола върху мозъка – понижават се когнитивните функции, памет, способност за анализиране, увреждат се невроните и кръвоносните съдове на мозъка.

Стомашно-чревен тракт

При честа употреба на алкохол се появяват болки в стомаха, увеличава се риска от гастрит, язва, дори и рак. Страдат черния дроб и панкреаса, възможно е развитие на цироза и панкреатит.

Сърдечно-съдова система

Токсинът уврежда сърдечния мускул, понижава нивото на еритроцитите в кръвта, увеличават се нивата на лошия холестерол. Честата употреба на спиртни напитки може да доведе до хипертония, инсулт и дори спиране на сърцето.