Ново мащабно немско изследване показва, че ваксините не са рисков фактор за множествена склероза.

Резултатите показват устойчива връзка между по-високите показатели за ваксинация и намаляване на вероятността от развитие на тази болест.

Ваксините могат да ни предпазят от множествена склероза

Множествена склероза – това е хронично заболяване, което уврежда централната нервна система, разрушаваща обвивката на нервните влакна. Смята се, че множествената склероза е автоимунно заболяване атакува централната нервна система подобно на това как се защитава от външни заплахи, сред които вируси и бактерии.

От множествена склероза страдат повече от 2,3 милиона души по цял свят. Множествената склероза може да засегне хората във всяка възраст, но обикновено се развива на възраст от 20 до 50 години, като жените 3 пъти по-често се разболяват от тази болест от мъжете. Симптомите на МС са непредсказуеми и варират в зависимост от това къде е увреждането на централната нервна система.

При множествена склероза обикновено се развива умора, изтръпване, зрителни нарушения, проблеми с равновесието и координацията на движенията, а също и с говора. При тях също възникват затруднения с паметта и концентрацията.

В редки случаи заболяването може да предизвика слепота и парализа.

Изследователи от Мюнхенския технически университет проучили данните на повече от 200 000 души за ваксинацията и за заболяванията, за които е поставена диагноза множествена склероза.

Изследването обхваща всякакви ваксини - от морбили до хепатит А и Б

На участниците в изследването са поставяни ваксини против морбили, заушка, рубеола и грип, менингококова и пневмококова инфекция, човешки папилома вирус, кърлежов енцефалит и хепатит А и Б.

След това учените оценяват възможните връзки между диагнозата множествена склероза и ваксините, получени в рамките на 5 години, предшестващи диагнозата.

Резултатите не показват, че ваксинацията е рисков фактор за множествена склероза. Учените анализират данните на контролните групи, сравняващи хората с множествена склероза и без такава болест.

5 години преди поставянето на диагнозата участниците, при които се развила МС, по-рядко се ваксинирали, в сравнение с тези, които били здрави.

Изследователите предполагат, че една от възможните причини за това е, че хората, при които се развива множествена склероза забелязват симптомите дълго преди да им поставят диагноза и затова отказват да се ваксинират.