Много хора с крачкомери се стремят към заветните 10 000 крачки дневно. Но наистина ли е необходимо ежедневно да се изминават по около 8 километра за увеличаване на продължителността на живота?
Защо няма нужда да се стремим към заветните 10000 крачки
Съвсем не е задължително, така показва ново изследване, проведено от учени от медицинския факултет на Харвардския университет.
Учените организирали 5-годишно изследване с участие на 17 000 дами, средната възраст на която била 72 години. Установено било, че за жените рискът от смърт се понижавал с 41%, ако правели по 4400 крачки дневно, в сравнение с участниците, които правели по 2700 крачки.
Преимуществото за здравето нараствало до 7500 крачки дневно, но по-нататъшното увеличаване на броя на крачките не допринесло за понижаване на риска от смърт.
Ходенето може да бъде е както бързо, така и по-бавно, това било без значение.
Изследователите отбелязват, че сега е трудно да се установи откъде точно се е появило числото 10000 крачки. Отправна точка е може би крачкомерът, произведен от японска компания през 60-те години. Наименованието на устройството в превод от японски означава крачкомер за 10000 крачки.
Колко крачки трябва да правим на ден за здраве
Маркетолозите от онези години призовали да се увеличи броя крачки от средните за повечето японци около 4000 до условни 10000 и така можем да станем по-стройни.
Кой би могъл да предположи, че на числото 10000 десетилетия по-късно ще се приписват едва ли не магически свойства, които реално не са оправдани.
От Япония заблудата за 10000 крачки бе поета от САЩ, откъдето с преводните публикации стигна и до нас и много хора, фенове на здравословния начин на живот започнаха да се опитват да я прилагат в ежедневието си.
В големи градове у нас, където има доста хора, които работят на бюро, това би било полезно. Но в по-малките, където повечето си изкарват прехраната с тежък физически труд било то като строителни работници или на полето, няма смисъл да спазват подобна препоръка, дори и частично.