Екип учени от САЩ заедно с изследователи от Буркина Фасо създадоха генетично модифицирана гъбичка, която е предназначена за борба с маларийните комари.

ГМО гъбички и ваксини – може би идват края на маларията

Модификацията доведе до това, че гъбичката започна да образува токсин на отровни паяци. Учените използвали за тази цел белтък, който влиза в състава на отровата на един от австралийските паяци.

Гъбичката, с която работели изследователите, заразява комарите, пренасящи малария – инфектирането става по естествен път. След това гъбичката започва да образува токсин и да унищожава комари.

За първи път учените тестват как токсичната гъбичка действа в лабораторни условия, след това решават да я проверят в условия, сходни с реалните. За тази цел в Буркина Фасо било създадено специално селце за комари. Там имали вода, храна и растения.

Селището било затворено с двойна мрежа за комари, която възпрепятствала тяхното бягство. В началото на изследването селото било обитавано от 1500 комара, а след 45 дни останали само 13. Това означава, че гъбичката помогнала за унищожаване на до 99% от комарите.

Започнаха тестове на ваксина срещу малария

2019 г. е годината на началото на ефективната борба с маларията. В края на април се появи информация за стартирането на тестовете на новата ваксина, а сега и за тестването на гъбичката, която трябва да унищожава комарите, които разпространяват маларията.

Днес маларията е една от най-опасните болести. Според статистиката на всеки 2 минути по света от това заболяване умира едно дете. Съществена част от тези смъртни случаи са в Африка – най-често жертви са деца на възраст до 5 години.

От 23 април 2019 г. до 2022 г. в Малави, Кения и Гана вече се поставят ваксини на всички деца на възраст от 5 месеца до 2 години. За ваксинация са необходими 4 дози ваксини – 3 от тях са през следващите 2 месеца, тъй като на част от децата вече са поставени.

Смята се, че не всички деца ще могат да минат през пълния курс, поради многоетапния график.