С високо кръвно се сблъсква на практика всеки човек. Въпреки че хипертонията е една от най-разпространените заболявания, множество заблуди витаят около нея. Какво е истина и какво не?

Кои са вредните заблуждения за хипертонията

1.В напреднала възраст високото кръвно е нормално

Разбира се, че не, това зависи от индивидуалните особености. Логично е с годините организмът да старее и да е възможно да се появят различни симптоми, свързани с функционирането на органите. Губи се еластичността на съдовете, което се отразява на сърдечната функция, в допълнение на това хората в напреднала възраст имат повече съпътстващи заболявания, които влияят на кръвното налягане. Съвсем не е задължително обаче възрастните да страдат от хипертония.

2.Ако в младостта кръвното е ниско, то на старини ще е високо

Обикновено по-високото кръвно в млада възраст, това е резултат от неправилен начин на живот – недоспиване, непълноценно хранене, постоянен стрес, високо натоварване и т.н.

При спазване на мерките за профилактика, изключването на рисковите фактори кръвното може да е в норма.

За да бъде животът пълноценен и качествен в напреднала възраст, е необходимо от по-ранна възраст да се погрижим за своето здраве.

3.Когато кръвното стане наистина високо, това се усеща

Много страдащи от хипертония никога не са се досещали за своето заболяване, защото никога не са правили диагностика. Единственият способ за определяне на артериалното налягане, е да се измери.

Има признаци, които могат да сигнализират за високото кръвно, това е често главоболие, особено в областта на тила, слепоочията, зачервяване на лицето, шията, умора, раздразнителност, нарушение на вниманието.

В млада възраст обикновено повишаването на кръвното не се усеща, затова повечето хора отиват на кардиолог, след като случайно го измерят и установят, че то е високо.

Това говори за необходимостта от време на време кръвното да се измерва, защото има случаи, при които хипертония възниква и при напълно здравословен начин на живот. Причина може да е в наследствеността.

4.Хипертония възниква от нерви

Стресът – това е само един от факторите за развитие на сърдечно-съдови заболявания, включително и артериална хипертония. Разбира се, има връзка между емоционалното състояние и промени в стойностите на артериалното налягане.

Честите стресови ситуации, тревожност, изнервеност наистина могат да провокират постоянна хипертония с всички произтичащи усложнения, но това далеч не е единствената причина.

5.Кафето не влияе добре на съдовете и вдига кръвното

Хората с високо кръвно не е задължително да се отказват от кафе. Този въпрос се е изучавал отдавна и то сериозно, провеждани са изследвания.

Доказано е, че употребата на кафе понижава риска от сърдечно-съдови заболявания, а това е основният момент, тъй като хората умират не от високо кръвно, а от усложнения, които то може да предизвика.

Важно е да се обърне внимание, че това се отнася само за натуралното прясносмляно кафе, което се пие в разумни количества. Необходимо е да се обръща внимание на състава на напитката и да не се превишават препоръчителните дози.

6.Едно лекарство за кръвно може да замени друго

Кардиолозите много внимателно подбират дозата и съчетанието на лекарства с отчитане особеностите именно на организма. От голямото количество препарати се избира именно този, който не само понижава кръвното, но и рискът от развитие на усложнения в конкретния случай.

Затова и лечението не трябва да се сменя в никакъв случай. Ако усещате, че лечението не е ефективно, чувствате се зле на фона на приетите препарати, обърнете се към лекар, който ще коригира лечението.

Понякога се случва при немного повишено кръвно да се изпишат прекалено силни лекарства за понижаването му, това води до значителното му понижаване след приема, възможно е да се стигне до доближаване на горната и долната граница. И в такъв случай задължително трябва да се иска ново направление за кардиолог и смяна на препарата с някой по-лек.

7.Лекарства за кръвно трябва да се пият, когато то е високо

Това е най-опасната заблуда. Не спирайте приема на препарати, ако показателите на кръвното станат нормални. Прекъсванията – един ден, седмица, месец или година, в лечението на хипертония са недопустими.