Тобиас Еикъл, доктор на медицинските науки и професор по анестезиология на Университета Колорадо – САЩ, отдавна е подозирал, че слънчевата светлина е пряко свързана със сърдечно-съдовото здраве.
За това допринасят и редица изследвания, които доказват, че в тъмните зимни месеци броят на инфарктите расте в цялата страна, дори и в слънчевите щати като Аризона, Хавай и Калифорния.
Колкото по-силно грее слънцето, толкова по-добра защита от сърдечни проблеми
Последният факт потвърждава, че проблемът не е толкова в продължителността на деня, колкото в интензивността на слънчевото греене.
Ученият решава да провери своята хипотеза върху мишки. Експериментите показват, че ако гризачите бъдат държани при силно осветление в рамките на седмица, това значително ще повиши тяхната защита от сърдечно-съдови заболявания.
Допълнителни опити демонстрират, че седмичният престой на ярка светлина осигурява съществено понижаване на уврежданията на сърдечната тъкан след индуциран сърдечен пристъп.
Какви са механизмите на тези явления? Следващите изследвания установяват, че светлината оказва влияние на гена PER2, управляващ циркадните ритми.
Ярката светлина пази сърдечно-съдовите тъкани от исхемия
Активацията на гена с ярка светлина осигурила защита на сърдечно-съдовите тъкани от исхемия чрез укрепване на кръвоносните съдове.
Същевременно светлината повишила нивата на аденозина – вещество, което играе роля при регулацията на сърдечния ритъм.
Интересно е, че слепите мишки не получават никакво предимство от осветлението. Това показва, че ключова е ролята на възможността на визуалното възприятие.
При завършване на опитите с мишки учените преминават към експерименти с хора.
Здрави доброволци се излагали на 30-минутно въздействие на интензивна светлина – 10000 лукса. При всички тях взели проби от кръвта преди и след всеки сеанс.
Учените установили, че светлинната терапия при хората също както и при мишките активирала PER2-зависимият метаболизъм.
В кръвта на участниците се понижили нивата на триглицеридите, а чувствителността към инсулин и към обмяната на веществата, обратното, се повишили.
Очевидно е, че интензивната светлинна терапия е като многообещаваща стратегия за лечение и предотвратяване на исхемия.
Светлинни сеанси е добре да се правят в навечерието на сериозни операции, за да се осигури профилактика на сериозни увреждания.
Теоретично могат да се разработят лекарства-кардиопротектори, действащи на основата на установени механизми.