Вече 14 години 29 май е Световен ден на здравето на храносмилателната система. Тази дата е обявена от СЗО, за да обърне внимание на обществеността на разпространението на храносмилателните проблеми.

Въпреки нарастващата популярност на здравословния начин на живот, нарушенията в храносмилателната система се наблюдават при много съвременни хора.

Около 50-60% от населението на Земята страдат от нарушения във функцията на органите на храносмилателния тракт.

В много случаи тези нарушения са вследствие на не особено пълноценна грижа за собственото здраве.

Какви полезни навици предотвратяват нарушения на храносмилането

1.Бавно хранене

Периодично усещане за подуване на корема, а също и стомашните разстройства е възможно да се дължат на навика да се яде в движение.

Твърде бързото ядене често се съпровожда с преяждане и способства за поглъщане на значително количество въздух.

Бавното ядене и предъвкване е полезно, тъй като това:

  • Помага за по-бързо насищане и за избягване на преяждане;
  • Способства за избягване на резките колебания на кръвната захар;
  • Подобряване на храносмилането – ако храната се сдъвче добре и се смеси със слюнка в устната кухина, на стомаха му е много по-лесно да храносмила;
  • Дава възможност за справяне със стреса. Бавното хранене способства и за успокояване на нервната система, стабилизира се сърцебиенето и дори се неутрализират проявленията на депресия.

Оптималната продължителност на храненето, според специалисти по гастроентерология, трябва да е около 15-20 минути.

2.Дробно хранене

За повечето хора норма е храненето по 3 пъти дневно с доста обемни порции. Но първото, второто и компотът на вечеря – това е не само полезно, но и вредно за здравето.

Настоятелно се препоръчва промяна на хранителните навици. Храната, която се изяжда всеки ден като обем, трябва да се раздели на 5 или на 6 приема. Тази лека промяна ще спомогне за:

  • Постоянно поддържане на усещане за ситост;
  • Избягване на преяждане;
  • Ограничаване на калориите до нормалните стойности;
  • Избягване на разтягането на стомаха.

Между храненията могат да се ядат зеленчуци, плодове и ядки, а също и млечнокисели храни.

Дробното хранене е основа на всички лечебни диети. И неслучайно, тъй като тази организация на храненето помага да не се натоварва храносмилателната система и да се запази нейното нормално здраве.

3.Всеки ден фибри

Яденето на храни, богати на фибри – растителни влакна, положително се отразява на дейността на стомаха. Средно човек изяжда около 10 грама от тези хранителни вещества, но оптимумът е около 25-50 грама.

Растителните влакна са с множество множество полезни свойства:

  • Спомагат за намаляване на апетита, тъй като позволяват да се постигне усещане за насищане;
  • Предотвратява се преяждане;
  • Не допускат резки колебания в нивата на кръвната захар, а това означава, че спомагат за предотвратяване на пристъпи на глад;
  • Поглъщат известно количество мазнини, които постъпват заедно с храните. Благодарение на това се понижава общата калоричност на храненето.
  • Благоприятстват за отделянето на известно количество „лош” холестерол.
  • Стабилизират дейността на червата и спомагат за справяне със запека.

4.Пълноценен сън за здраве

Недостатъчно качественият нощен отдих се отразява неблагоприятно на функцията на целия организъм, като се възпрепятства нормалната функция на стомашно-чревния тракт.

Има данни, че хората, които страдат от безсъние и други проблеми със съня, по-често от останалите са с наднормено тегло и периодично страдат от стомашно-чревни нарушения.

5.Здравословно хранене без излишни мазнини

Отдавна е доказано, че пържената храна – това не е най-здравословният вариант за хранене. Пърженето променя качеството на храните не в особено добра посока, а също в пъти се увеличава тяхната калоричност. Основните проблеми с пържената храна произхождат от:

  • Наднормено съдържание на мазнини – повечето хора пържат с най-евтиното растително масло, което само по себе си не може да бъде полезно;
  • Липса на витамини – при термична обработка се разрушават витамините А, С, а също и Е, които са основни антиоксиданти.
  • Натоварване на сърцето – пърженото увеличава количеството мазнини и холестерол в кръвта, което способства за развитие на заболявания на сърцето и на кръвоносните съдове.