Постигането на съвършено тяло е често цел, дори и на тези, чието тегло е нормално. Те си откриват излишни гънки по тялото, мастни отлагания, портокалова кожа и други. Тренират и се ограничават понякога и до краен предел с надеждата да разрешат тези проблеми.
Оказва се обаче, че това е вредно за здравето.
Това доказват учени от Харвард при наблюдение на почти 200 хиляди души, които се стараели да свалят излишните килограми.
Изследването е публикувано във влиятелно научно онлайн-издание.
Как започва всичко с направеното откритие
Такова голямо количество участници събират от две по-мащабни изследвания. Повече от 93 000 от тях са участвали в известното международно Изследване на здравето на медицинските сестри. А останалите 104 000 са били от т.нар. Изследване на медицинските работници.
В началото, когато започват тези изследвания, участниците са били на възраст от 24 до 78 години, всички те били здрави, никой не е страдал от захарен диабет, сърдечни заболявания и рак.
След това учените оценяват при участниците дългосрочните резултати от успешното отслабване с помощта на най-различни методи. За някои резултатите се оказват не особено благоприятни.
Всички участници, които правели опити за сваляне на килограми, първоначално били разделени на 3 групи, в зависимост от теглото. По-точно, от индекса на телесната маса.
Повечето от тези, които се стремят да отслабнат, са добре запознати с този показател и са наясно, че се изчислява по проста формула – необходимо е да се раздели теглото на тялото, в килограми, на ръста на квадрат. Получените стойности са и индексът на телесната маса (ИТМ).
Например, за човек с ръст 170 см и тегло 90 килограма се получава 90 делено на 1,72 = 31,1 или затлъстяване от първа степен. ИТМ над 25 е наднормено тегло, а под тази стойност – нормално, а над 30 е вече затлъстяване I-ва степен.
Анатомия на научното изследване
Сред хората, участващи в изследванията, които се стараели да отслабнат и постигнали резултат в това, свалили не по-малко от 4,5 килограма, били оценени до какви методи прибягвали за борба с килограмите.
Общо били обособени 7 стратегии, които реално довели до отслабване. Ето как изглеждат те от статистическа гледна точка:
- 29,2% отслабват с помощта на нискокалорична диета и упражнения;
- 27,4% с помощта на различни комерсиални програми за отслабване;
- 13,3% с нискокалорична диета;
- 12,6% с гладуване;
- 10,7% с помощта на упражнения;
- 5,1% чрез комбинация от гладуване с програма за отслабване и хапчета;
- 1,9% само с хапчета за отслабване.
Неочаквани резултати
4 години след отслабването била направена нова оценка на теглото на участниците и било сравнено с колко се е изменило. Когато тези данни били съпоставени в различните групи се получила интересна картина.
На практика при всички теглото отново се повишило. За съжаление, често така се случва, излишните килограми отново се връщат, но това се случва в различна степен.
Изненадата от наблюденията била, че участниците с нормално тегло в стремежа си да отслабнат, всъщност увеличават килограмите си повече, отколкото тези с наднормено и се опитват да отслабнат.
Това се отнася за всички възприети от участниците стратегии за отслабване. Единствено изключение са тези, които правели опити да отслабнат с помощта на физически упражнения, или не качвали допълнителни килограми, или било много малко.
Какъв е изводът от многогодишните наблюдения
Понижаването на килограмите при затлъстяване спомагало за предпазване от диабет тип 2 в бъдеще, като се намалява риска от неговото развитие.
За хората с наднормени килограми отслабването също е от полза, но в по-малка степен, отколкото при затлъстяване. А в групата с наднормено тегло, то дори навредило.
При тях след отслабване не само се трупали повече килограми, но и в бъдеще те по-често развивали захарен диабет.
При наднормено тегло и затлъстяване борбата с излишните килограми е необходима. Това да се прави обаче е по-ефективно не с помощта на хапчета, а с физическите упражнения и намаляване на калориите, макар и последното да не е съвсем сигурно.
За тези, които са с нормално тегло, няма смисъл да се измъчват с диети, хапчета и програми, за тях са полезни само физическите упражнения.