Родителите внимателно следят с какво се хранят децата в първите 3 години от своя живот. С постъпването в детска градина и след това на училище, ангажиментът какво ще яде детето се прехвърля първо на лелките и после на столовата.

Децата често ядат и сладко, храни с леки въглехидрати, и родителите не контролират обемът от тази храна.

Разбира се, сладкото е тясно свързано със самото детство, но е важно и да се контролира колко захар се приема.

В противен случай пристрастяването към сладкото, формирано още в детството, увеличава риска от наднормено тегло през пубертета и през младостта. Възможни са и нарушения в обмяната на веществата.

Децата и сладкото

В ранна детска възраст храненето се избира интуитивно. Въз основа на потребностите на тялото.

При отчитане на факта, че имат нужда от много енергия за активност и растеж, въглехидратите, дори и леките, са подходящи за набавяне на порция калории.

С това се обяснява и любовта на децата към захарните изделия, бисквитите и бонбоните. Но често патологичното пристрастяване към простите въглехидрати и десерти се подхранва от самите родители.

Те използват сладкото като награда, мотиватор, приз и в тази връзка се създава неправилно убеждение.

Леките въглехидрати стават желан обект и начин за получаване на удоволствие, награда, а не е един компонент на обикновеното хранене.

Когато порастват децата избират хранене, богато на въглехидрати, тъй като ги засища много добре.

За разлика от сложните въглехидрати, които дълго се разграждат в червата и поддържат кръвната захар стабилна, захарните изделия предизвикват резки колебания. След час два рязко се понижава и се появява чувство на глад.

Проблемът с храненето при деца и тийнейджъри

С течение на времето храненето на деца и тийнейджъри все повече се отдалечава от принципите на здравословното и рационалното.

Пред традиционните каши, омлети с гарнитура за закуска те предпочитат захарни изделия, сладкиши, понички.

Училищното хранене също не се отличава със сериозно положително влияние върху здравето. Много деца не намират за привлекателно и вкусно това, което се готви в училищната столова.

Предпочитат да си купуват, когато огладнеят шоколадче, пица, сладки напитки. Ако храненето на учениците в началното училище все още се контролира от родители и учители, то в прогимназията и в горните класове контролът отслабва много.

Защо въглехидратите се определят като опасност за децата

Самите въглехидрати са задължителен компонент, но е важно количеството, което постъпва и състава. Леки въглехидрати с източник плодове, захар и десерти с повечко от бялата субстанция повишават нивата на глюкоза и подхранват с енергия веднага и не за дълго.

Продължително насищане се осигурява от зърнени със съдържание на сложни въглехидрати и продукти от скорбяла, а също и съчетание от въглехидрати с белтъчини и мазнини.

Ако храненето изобилства от леки въглехидрати, от които се осигурява повишаване на нивата на кръвна захар, излишъкът от енергия се трупа като запас от организма под формата на гликоген и мастни отлагания.

Затова когато постъпват повечко калории, които бързо се трупат като запас, след известно време детето отново огладнява. Така се създават предпоставки за преяждане и предразположение за наднормено тегло.

Постоянните колебания в кръвната захар са фактор, който допринася за нарушаване на обмяната на веществата, формира се пристрастяване към захарните изделия.

Обмяна на вещества – как да се поддържа в оптимално състояние

В съответствие с препоръките за потребление на захар, децата на възраст до 8 години трябва да изяждат или по-скоро да приемат с храната не повече от 3-4 лъжички от бялата субстанция.

По-големите деца, в старша възраст и тийнейджърите не следва да приемат повече от 5-8 чаени лъжички захар дневно.

Напитките и захарните изделия е възможно да съдържат до 10 чаени лъжички захар, което отговаря до 39 грама дневно. Това е значително повече, отколкото препоръчителното количество дневно. Затова е важно сутрин детето да закусва със сложни въглехидрати и белтъчини, за да се почувства по-заситено.

Газираното и сокове от кутии трябва да се заменят с обикновена вода, компоти и чайове.