Захарният диабет е хронично нарушение на всички видове обмяна на вещества в организма, преди всичко на въглехидратите.
Статистиката показва, че е толкова разпространено, колкото и депресията.
Въпреки многобройните изследвания причините за двете състояния остават неясни.
В последно време вниманието на лекари и учени бива привлечено от факта, че двете заболявания се срещат едновременно при едни и същи пациенти.
Установило се, че при страдащите от депресия е по-висок риска от нарушения на въглехидратния обмен, характерни за захарния диабет. И, от друга страна, болните от диабет постоянно са в лошо настроение.
Чувствителността към инсулин и кортизол
Преди 8 години в литературата бяха описани резултати от голям мета-анализ. От тях се установило, че хората с депресия рискуват да получат нарушения на обмяната на веществата.
И това нарушение било свързано с редица важни моменти:
1. Хората в депресия се движат малко, пушат много, а някои направо изяждат своите тревоги със сладко.
2. Известно е, че при депресия се отделя в по-големи количества хормонът кортизол и провъзпалителни цитокини.
Вещества, които способстват за възпалението. Тези събития могат да намалят чувствителността на клетките към инсулин.
3. Повишаването на нивото на кортизола спомага за трупането на мазнини около корема, а такова затлъстяване е рисков фактор за диабет тип 2.
От друга страна, болните от диабет имат немалко причини да си докарат депресия.
След като се постави диагнозата „захарен диабет“, на болните им се налага непрекъснато да си мерят захарта, да променят храненето си.
Също така навреме да пият лекарства или да си бият инсулин, да увеличат физическото натоварване. Някои болни се страхуват и от усложнения, сред които е и хипогликемията.
И всичко това лесно може да се превърне в депресия. Един от авторите, работещи над този проблем, показва, че при хората със скрит диабет тип 2 депресията се среща по-рядко, отколкото при поставена диагноза.
Усложненията на диабет усилват депресията
Още по-лошо става, когато започнат да се развиват усложнения на диабета.
Учените доказват, че увреждането на очите, бъбреците, нервната система и големите кръвоносни съдове влияе на формирането на депресивно състояние.
Как се реализира това влияние?
Изследователи предполагат, че предизвикваното от цитокините бавно възпаление намалява гъвкавостта на нервната система и впоследствие може да се превърне в източник на депресия.
Диабет, депресия и стрес при болните от диабет
Разработена е още една теория, която обединява депресията със захарен диабет тип 2. Проблемът е, че тези 2 състояния могат да се предизвикат от стрес.
Нарушенията на обмяната на веществата могат да са свързани с психически травми, нанесени в детството. Например, на болния да му е липсвала топлотата в отношенията с родителите.
Стресът може да стане причина за нездраво поведение като пушене, злоупотреба с алкохол, неправилно хранене, недостатъчна физическа активност.
Освен това, при стрес се отделя същият кортизол, който предизвиква трупане на мазнини в областта на корема и нечувствителност на тъканите към инсулин.
Въпреки това тази теория не дава обяснения защо депресията се среща еднакво често при болните от диабет тип 1 и 2.
Влиянието на депресията върху протичането на диабета
Ако болният от диабет страда от депресия, по-трудно се постига подобряване на състоянието и по-често възникват усложнения.
Пациентът няма желание да се лекува, тъй като вече не се чувства пълноценен.