Навън е гореща, а в ума сякаш е мъгла? С повишението на температурите много от нас внезапно установяват, че не са в състояние да решават задачи, които обикновено лесно им се отдават.
Мозъците се размекват, шегуват се хората. Макар и това да не се случва, то не трябва да подценяваме влиянието на високите температури върху мозъка.
Високите летни температури оказват значително влияние на психическото здраве. Ключовите области на мозъка, особено тези, които отговарят за когнитивните задачи, страдат от топлинен стрес.
Когато температурата около нас е над 25 градуса, мозъкът трудно се справя със сложни задачи и не само – психиката също може да издава тревожни сигнали – от раздразнителност и депресия до склонност към насилие.
Какво горещините правят с мозъка и поведението ни
Какъв е проблемът с концентрацията при горещо време
Многобройни изследвания показват, че ключови функции на мозъка, включително и свързаните с паметта, обучението и концентрацията, се затрудняват при горещо време.
Учени от Харвардския университет в щата Масачузетс, където температурата през лятото достига 36 градуса, провеждат тестове на 2 групи студенти, едните учат в сгради с климатик, а другите без такива удобства.
При тези, при които нямало климатик, показателите за концентрация, на оперативната памет и скоростта на обработка на информация били с 10-15% по-ниски.
Други изследвания, изучаващи производителността на труда в американските и японски офиси, установяват, че концентрацията се понижава при пикови температури навън. Защо е така?
Телесната температура строго се регулира от хипоталамуса в центъра на мозъка.
Ако хипоталамусът установи повишение на температурата на кожата, то изпраща сигнали на другите системи на организма, за да предприемат мерки за поддържане на стабилна температура на тялото.
Да се стимулира чувството на жажда и да се насочи кръвообращението към повърхността на кожата, за да се предотврати прегряването на органите.
Тези процеси използват много енергия и хранителни вещества, ускоряват циркулацията на кръвта, оставяйки много по-малко ресурси за сложните функции на мозъка, сред които памет и концентрация.
Мозъкът също е особено чувствителен към обезводняване – дори и най-малкият недостиг на течности може да повлияе на качеството на сигналите, предавани между клетките на мозъка.
Изследване на учени от Израел показва, че при температура над 30 градуса само една сутрин без достатъчно количество вода може да повлияе на резултатите от когнитивните тестове.
В крайни случаи възниква топлинен удар. Това е критично състояние, при което хипоталамусът не може да спре прегряването на тялото, и клетките на мозъка започват да загиват.
И за началото на този процес не е необходимо много време при високи температури – възможно е да започне при температура от 30 до 40 градуса без адекватна хидратация.
Жегата – провокатор на страхове и депресивни състояния
Аномалната жега също може да провокира психически разстройства или да задълбочи съществуващите. Учените не само сравнили климатът в различните тропически държави, но и проучили влиянието на мини топли вълни в по-хладния европейски климат.
През 2020 г. мащабен анализ на повече от 50 изследвания, в които взели участие 1,9 млн. души с психически заболявания от цял свят, показва, че при повишение на температурата с 1 градус рискът от развитие на психически заболявания, сред които депресия и тревожни разстройства, се увеличава с 0,9%. И така градус след градус.
Защо се случва така
Някои учени казват, че проблемът е в раздразнителността, предизвикана от проблеми със съня. Повишеното слънчево греене през летните месеци нарушава цикъла на сън и бодърстване, увеличава се риска от безсъние. Много по-интригуваща е обаче идеята, че горещото време пряко влияе на мозъка.
Горещото време повишава нивата на серотонин, който е неизменна част от стабилизацията на настроението и регулация на съня. Изследванията обаче показват, че повишаването на този трансмитер, е свързано с топлото и дори горещо време, но това не означава, че автоматично ставаме по-щастливи.
Горещо време и склонност към агресивно поведение
Още едно последствие от високите температури навън – нарастващото насилие. Смята се, че причина за това е, че при горещо време се повишават нивата на кортизола.
Изследванията показват, че високите нива на този хормон ни правят склонни към агресивно поведение, което може да прерасне в насилие, особено на фона на образуване на повече серотонин, който провокира тревожни мисли, раздразнителност и лошо настроение.
При много горещи дни и слънчеви дни трябва да помислим не само за защита на кожата, но и за психиката. Правилата са познати – повече вода и избягване на палещите лъчи на лятното слънце.