Интелектът, както и тялото, изискват правилно хранене и редовни тренировки. Поддържайте го в тонус, и ето как можете да го направите с няколко проверени IQ – тренажори.
Знаем, че паметта може да се тренира, като се изучават чужди езици или се учат наизуст стихове, тялото - с йога или физически натоварвания.
Но всичко това изисква воля и немалко трудности. Учените ни предлагат 11 от не най-очевидните начина да станем по-умни без особени усилия. И разказват, как захарта, водата и компютърните игри влияят на нашите умствени способности.
1. В рамките на 30 минути след събуждане изпивайте по 2 чаши вода – течността е необходима на организма за филтрация на токсините и за поддържане на баланса на течностите.
Когато спим, не пием вода в продължение на 6-9 часа. 2 големи чаши вода попълват този дефицит. Изследванията с участие на деца също показват, че когато ученици пият много вода, те по-добре се справят с интелектуалните задачи.
2. По време на закуска четете обзор на книги – вестниците и новинарските ленти не са добър избор за добро утро. Да бъдете в час с най-полезните книжни новости ще ви помогне краткият преразказ на новите издания в областта, която ви интересува.
3. Ограничете употребата на захар – най-добре е да се откажете изобщо от захарта. Но ако не сте готови на толкова решителни мерки, се старайте поне да не ядете нещо сладко по време на интензивна работа.
Повишаването и следващото рязко понижаване на нивото на кръвната захар в кръвта лошо се отразява на мисловните способности. Мозъкът се ободрява от мастните киселини, които се съдържат в яйцата и рибата.
4. Влизайте в социалните мрежи и в развлекателните сайтове само 1-2 пъти дневно. Мозъкът се адаптира към този тип информация, с която го зареждате.
Ако го бомбардирате с бързо сменящо се, нестимулиращо го съдържание, концентрацията и вниманието неизбежно се понижават.
Ако сте склонни към прокрастинация, включете таймер, така няма да изминават часове и дни в безсмисленото скролване на социалните мрежи.
5. Вместо гледане на сериали и ТВ играйте игри – гледането на телевизия е пасивно занимание и често напълно безполезно. Пробвайте да се включите към видеоигри.
Немски изследователи установили, че дори най-безсмислената игра, като Супер Марио, оказва забележимо влияние върху пластичността на структурите на главния мозък.
6. Усвоете програмиране
То е сродно на кръстословиците. Мощен стимулатор е на логическите способности. Благодарение на онлайн ресурсите може да се усвои, дори и от ученик. А вие ли точно няма да се справите.
7. Общувайте с ерудирани хора
Навиците са заразителни, и не само глупавите. Начинът на живот и мисленето на околните задължителни оставят отпечатък у нас. Затова е добре в кръга ви на общуване, да попадат тези, от които има на какво да се научите.
8. Разхождайте се
По време на разходки се подобрява циркулацията на кръв и снабдяването на мозъка с кислород, а нивото на хормоните на стреса силно се понижава. Разходката в средата на деня – това е презареждане за вечерта.
9. Организирайте си сиеста
Краткият дневен сън освежава мисловния процес и повишава ефективността на обучението. Средно болшинството от хората изпитват потребност от сън между обяд и 16 часа, а също и около 6 вечерта. Това е идеално време за почивка.