Учени от Филаделфия създадоха изкуствена матка и успешно задържаха в нея в продължение на месец 8 агнета, които успешно се развивали.

Подобно устройство ще намали смъртността сред недоносените деца от 22-ра седмица и ще ограничи развитието на усложнения, свързани с преждевременно раждане.

Специалисти от детска болница във Филаделфия разработиха изкуствена утроба, благодарение на която ще се увеличат значително шансовете за оцеляване на недоносените деца.

Устройството имитира вътреутробна среда, пълна с околоплодна течност и развиващите се вътре в нея деца се развиват в условия, максимално приближени до естествените.

22-ра седмица е прагът за оцеляване на недоносени деца.

В този период на бременността гръбначният стълб вече е напълно формиран, а мозъкът почти.

Но много вътрешни органи, особено белите дробове са все още недоразвити.

Шансовете за оцеляване на такива деца са максимум 10%.

От 24-та седмица на бременността децата оцеляват в приблизително половината от случаите.

До тогава необходимостта от оказване на медицинска помощ на децата, родени до 24-та седмица, е предмет на горещи спорове.

Ако детето е оцеляло до този период на бременността, рискът да остане инвалид за цял живот е много голям, затова и много от лекарите смятат, че не е нехуманно да запазят живота му.

Наблюденията на деца до 6-годишна възраст, родени в 22-25-та седмица на бременността, показват, че до 46% от тях са инвалиди със средна или тежка степен, още 34% са с лека инвалидност.

Много от тях страдат от детска церебрална парализа, епилепсия, проблеми със зрението, изостават от връстниците си в умственото си развитие.

Сега недоносените деца се поставят в кувьози – специални инкубатори, в които се поддържа определена температура, влажност и концентрация на кислород.

Но в кувьоза децата са на сухо, а не в околоплодна течност.

Обменът на газовете се осъществява с помощта на белите дробове, често с използване на апарат за изкуствена вентилация, а не чрез насищане на пъпна връв.

Подобни условия не са физиологични за плода, а при недостатъчно развитие на белите дробове могат и да са смъртоносни.

Разработената от учените изкуствена матка представлява найлонова торба, в която има електролитен разтвор, по състав сходен с околоплодната течност.

Отвън е разположено устройство, към което се присъединява пъпната връв, където се насища с кислород и хранителни вещества, и обратно.

Така, недоносеният плод се намира в условия, максимално приближени до естествените условия на бременността.

Разработването на тази система отнема общо 3 години.

За това време изследователите и проверили работоспособността на 4 прототипа, първо на стъклен съд и най-накрая се стигнало до найлонова торба.

Последният прототип бил успешно тестван на 8 агнета, които били на 105-120 дни от развитието си, което съответства на 23-24-та седмица на бременността при хората.

В продължение на 4 седмици, прекарани в изкуствената матка, у агнетата успешно се развили белите дробове и мозъка, израснала им козина.

Започнали да се движат, отворили очи и поглъщали от течността, в която се намирали.

След приключване на експеримента агнетата били препарирани, а тъканите и органите им били изследвани от хистолози.

Моделът на изкуствена утроба се оказал изключително успешен.

Агнетата израснали нормално, белите дробове и мозъкът също значително напреднали в развитието си.

Развивали се нормално във всички възможни направления, коментират авторите на проекта.