Силното изпотяване на краката може да създаде доста неприятности, като се започне от неприятна миризма и се стигне до гъбично заболяване.
Причини за хиперхидроза на краката и методи за справяне с проблема
Провокиращи фактори за хиперхидроза на краката
Силното изпотяване на краката често е проявление на индивидуална особеност на организма. Но съществуват и определени причини, които предизвикват това състояние:
- Стрес и нервно напрежение, при които мозъкът изпраща сигнали към потните жлези за определени импулси, в резултат на които кожата започва да отделя пот;
- Прием на някои лекарства, например, за сваляне на температура и обезболяващи;
- Неспазване на правила за лична хигиена;
- Често носене на чорапи и чорапогащи от синтетична материя;
- Захарен диабет, заболявания на щитовидната жлеза, ХИВ, туберкулоза и много други заболявания могат да станат причина, поради която кожата започва да отделя повече пот;
- Неправилно подбраните обувки – когато не са по размер или са шити от некачествен заместител на кожа, предизвикват наднормено отделяне на пот. Това са факторите, които създават условия за размножаване на бактерии и поява на лоша миризма.
Освен това по време на бременност и при менопауза много жени забелязват признаци на хиперхидроза. Това състояние е обусловено от хормонални изменения и най-често отшумява от само себе си.
Неприятна миризма и други проблеми при хиперхидроза
Страдащите от прекомерно изпотяване на краката се оплакват от неприятна миризма, която идва краката, дори и само няколко часа след миене. Изпотяването води до нарушаване на естествения защитен слой и впоследствие до поява на различни вируси, гъбични заболявания.
Но лошата миризма от краката – това е само част от проблема. При хиперхидроза човек постоянно ходи с мокри крака, което при студено време може да се последва от възпаление в пикочно-половата система. Ето защо е важно своевременно да се започне лечение при поява на първите признаци на заболяването.
Лечение на кожата на стъпалата при прекомерно изпотяване
Лечението на повишено изпотяване на стъпалата зависи от причините, които са го предизвикали. Понякога е достатъчно да се направи промяна в хранителния режим и в личната хигиена, за да отшуми проблемът. В случай на установяване на сериозно заболяване е необходимо наблюдение от специалист.
Съвременният фармацевтичен пазар предлага огромен асортимент от средства, предназначени както за профилактика на хиперхидроза, така и за лечение.
Народна медицина за справяне с хиперхидроза на краката
Съществуват и множество домашни рецепти за справяне с изпотяването на краката.
Вана с морска сол, йод и сода
Необходимо е да се подготвят 4-5 литра топла вода, да се добавят 2 капки йод, 2 супени лъжици морска сол и 1 супена лъжица сода за хляб. Продължителността на прием на ваната е 8-10 минути. Краката е по-добре да не се подсушават, а да се постои така известно време, докато изсъхнат сами.
Билкова вана
50 грама шафран, мента и дъбова кора. Билките се сваряват в литър вода. След като отварата престои, се прецежда през марля, добавят се още 2 литра топла вода и се изливат в леген. Потапяме краката в отварата и се наслаждаваме на процедурата 10-15 минути.
Дезинфекцираща процедура на основа на оцет
Допустима е само ако по кожата на краката няма напуквания. В 3 литра топла вода се разрежда 1 чаша оцет и краката се потапят за 15-20 минути. Тези вани се правят 2-3 дни, след което се прави почивка от 2 дни и процедурата се възобновява.
Билки за пиене
Необходими са по 1 лъжичка корен от валериан, маточина и мента. Билките се заливат с литър вряла вода. Приемат се по веднъж дневно след хранене. Тази отвара може да се приема и в продължение на 10-14 дни.
Има и по-радикални методи за справяне с хиперхидроза. Сред най-разпространените е въвеждане подкожно на ботулинов токсин. Процедурата е достатъчно ефективна и на практика няма противопоказания.
Ботулиновият токсин може да помогне за облекчаване на проблема за 5-6 месеца, след което процедурата трябва да се повтори.
Сравнително добър резултат при лечение дава и електрофореза. Това е безопасна и достъпна физиотерапевтична процедура. Назначава се, когато няма ефект от другите методи на лечение.