Научете в какви случаи пулсът на детето трябва да се измери и как трябва правилно да се прави.
Пулсът на човека или честотата на сърдечните съкращения – това е количество на ударите на сърцето в минута. Този показател може да разкаже на лекаря важни неща за здравето на пациента.
Разбира се, няма нужда пулсът да се измерва всеки ден, но има ситуации, когато честотата на сърдечните съкращения има съществено значение. В какви случаи родителите първо трябва да проверят пулса на детето и как правилно да го правят.
Честотата на сърдечните съкращения може да варира в зависимост такива фактори като възраст и ниво на стрес или активност на човека по време на измерване.
Смята се за норма, когато честотата на сърдечните съкращения е нередовна – това означава, че сърцето може да се забавя или от време на време да се ускорява. Но ако пулсът е много висок дълго време, това не е добър сигнал.
Какво е това нормален сърдечен ритъм?
Сърцето на детето обикновено бие по-бързо, отколкото на възрастен. Нормалният пулс при възрастните може да варира от 60 до 100 удара в минута по време на отдих.
Честотата на сърдечните съкращения при деца може да бъде 60 удара в минута в покой и да достига 220 удара по време на физическа активност.
При тийнейджърите, които спортуват, честотата на сърдечните съкращения може да бъде ниска, 40-50 удара, сърцето при тях е по-силно и за един удар се изтласква голям обем кръв.
Преди да се измери пулса на детето, обърнете се към лекар, за да разберете какъв диапазон се смята за нормален.
Ето примерните стойности с диапазон +/-30 удара
- До 1 месец – 140 удара;
- 1-12 месеца – 130 удара;
- 1-2 години – 125;
- 2-4 години – 115;
- 6-8 години – 98;
- 8-10 години – 88 удара;
- 10-12 години – 80 удара;
- 12-15 години – 75 удара;
Кога е необходимо да се измерва пулсът на детето?
Обикновено няма нужда пулсът да се измерва постоянно. Обикновено честотата на сърдечните съкращения се проверява при преглед при лекар.
Но ако здравословното състояние на детето изисква наблюдение за честотата на неговите съкращения, лекарят ще предупреди родителите колко пъти в седмицата или в месеца е необходимо да се прави измерване.
Родителите също трябва да измерват пулса, ако детето твърде често се оплакват от сърцебиене и когато му се струва, че сърцето прескача. Някои деца споделят, че това е нещо като вибрация или треперене в гърдите.
Често тези усещания не означават нищо сериозно и понякога, дори не са свързани със сърцето. Понякога могат да се появят мускулни спазми на шията или на гърдите, а детето си мисли, че сърцето му прескача.
Пулсът може да се провери в следните ситуации:
- Болки в гърдите;
- Проблеми с дишането, които не са предизвикани от астма;
- Когато кожата му стане бледа или сива или устните му станат сини;
Как се измерва пулсът на детето?
За измерване на пулса е необходим часовник със стрелки или секундомер.
- Намерете тихо място, където на детето ще му бъде удобно да поседи или да полежи;
- Ако детето е било много активно – тичало, скачало, плакало, изчакайте 5 минути сърцето да се забави и да се върне към нормалния ритъм;
- За да се усети пулсът трябва да се натисне с 2-та пръста – показалец и среден, на голямата артерия на тялото – на някои им е по-удобно с 4 пръста;