Стволовите клетки могат да се развият във всякакви видове клетки. Това е забележително свойство, което привлича вниманието на лекари и учени, но използването на стволови клетки съвсем не е лесно. Причината е, че невинаги могат да се преобразуват точно по набелязания път.
Стволовите клетки вече се използват по-лесно
Особено това се отнася за случаите, когато стволовите клетки се извличат от организма, генетично се модифицират in vitro и след това се връща на място в изменен вид. Така например, се прави при определен тип трансплантация на костен мозък.
Проблемът е в това, че когато стволовите клетки „се изведат” от организма, това означава за тях лишаване е много мощна поддържаща среда и огромен стрес. Изолацията ги променя и трансплантацията също. В тези условия е много трудно да се говори за контрол.
На всеки етап е възможно да възникне някакво нарушение – от гибел на извлечените клетки в чашката Петри до липса на очаквания ефект. И това без да говорим колко е трудоемък този процес.
Аденовирусите помагат за използването на стволови клетки
Учените от Харвардския университет си поставят за цел да направят необходимите промени, с които да се избегнат възникващите проблеми.
Изследователите осъществили това,използва така нареченият аденоасоцииран вирус, който може да прониква в организма и да заразява и променя клетките, без да предизвиква заболявания.
В експерименти с мишките вируси AAV с използването на технологии на редактиране на геноми CRISPR са били доставени в различни типове кожа, кръв и мускулни стволови клетки и клетки-предшественици.
Благодарение на използването на активирани гени, които флуоресцирали в червено вътре в клетките, изследователи могли да наблюдават внедрените генетични изменения.
Изменени са по необходимия начин до 60% от стволовите клетки в скелетните мускули, до 38% от стволовите клетки в костния мозък и до 27% от клетките-предшественици на кожата.
Тези данни може да изглеждат доста високи. Въпреки това резултатите от това изследване показват реална възможност да се избегне сложният етап на екстракция.
Необходимите генетични изменения могат да бъдат извършени in vivo и с усъвършенстване на технологията да бъдат много по-бързи и по-ефективни от методите, използвани от днес.