Некротизиращ фасциит – това е изключително тежко възпалително заболяване, характеризиращо се с бързо развитие и често възникване на различни усложнения.

Неговата същност се заключава в това, че в подкожната мастна тъкан и съединителнотъканните обвивки, покриващи мускулите и наричащи се фасции, се формира гноен възпалителен процес, съпровождаща се некроза.

Високо ниво на леталност при това заболяване го прави изключително актуален проблем за медицината.

Най-разпространените усложнения при това състояние са сепсис и впоследствие инфекциозно-токсичен шок са сепсис и впоследствие инфекциозно-токсичен шок.

Опасността се състои в това, че дори своевременно започнато лечение не гарантира благоприятен изход.

За първи път некротизиращ фасциит е описан още през 1871 г. от американския хирург Джозеф Джоунс. Своето съвременно название болестта получава през 1952 г.

Въпреки че през последните години броя на случаите на тази патология нарасна с няколко пъти, общото ниво на разпространение все още остава ниско. Според статистиката днес честотата, с която се среща некротизиращия фасциит е по-малко от 1 случай на 100 000 население.

Следва да се отбележи, че при деца това възпаление се открива значително по-рядко, отколкото при възрастни.

Според различни данни, нивото на леталност при това заболяване е от 20 до 47%.

В основата на възникване на некротизиращ фасциит е внедряването в меките тъкани на различни представители на инфекциозната флора.

Отделно следва да се спомене, че в класификацията на тази болест са включени 2 типа

Първият предполага наличие на възпалителен процес, асоцииран със смесена инфекция. Тук роля могат да изиграят стафилококите, ентерококи, бактериоиди и т.н.

При втория тип некротичните изменения във фасциите са свързани с въздействие на организма на пиогенна стрептококова флора. Никакви други бактерии в този случай не се откриват.

В преобладаващия брой случаи патогенната флора прониква в подлежащите тъкани при нарушение целостта на кожата.

Често това възпаление се развива на фона на различни рани, например, при ухапване от животно или пробождане с друг остър предмет.

В литературата са описани няколко случаи, когато този патологичен процес е бил свързан с прекарани хирургични манипулации.

Лекарите са на мнение, че това заболяване се развива по-често след прекарана пластична операция.

Симптоми при некротизиращ фасциит

Специфични възпалителни изменения могат да се формират в абсолютно всяка част на тялото.

Но най-често некротизиращите процеси засягат горните и долните крайници, а също и областта на предната коремна стена.

Симптомите нарастват внезапно. На първо място в клиничната картина е изразен болков синдром.

Постепенно болезнеността все повече се усилва и нарушава обичайния начин на живот на човека.

При преглед се откриват такива симптоми като прогресиращ оток на засегнатата област и нейното зачервяване.

На повърхността на кожата в проекция на гнойното огнище се появяват хеморагични обриви, а впоследствие и мехури, изпълнени със серозен или гноен ексудат.

С течение на времето се присъединяват некротични изменения.

И ако първоначално палпацията е била болезнена, постепенно болката изчезва, което е обусловено от гибел на нервни влакна. Непосредствено самите тъкани са плътни и дървени.

Задължително клиничната картина се допълва със симптоми, сигнализиращи за обща интоксикация на организма. Представени са от силна треска, стигаща до 39 градуса.

Диагностика и лечение на болестта

Диагностиката на некротизиращия фасциит започва с обективен преглед. Допълнително е необходимо провеждането на пълна кръвна картина и на биохимично изследване на кръвта.

Тази болест е показание за спешна хирургична интервенция.