Оментит – това е възпалително заболяване, при което в патологичния процес се въвлича широката и дълго, колкото висцералния перитонеум гънка, наричана оментум или було.
Причини
От морфологична гледна точка оментумът е представен от съединителнотъканни и мастни компоненти. Основна причина за това възпаление е инфекциозна флора, която прониква в коремната кухина по различни пътища.
Прогнозата при това състояние пряко зависи от това колко е своевременно е открито и колко бързо е започнало лечение.
При най-неблагоприятно стечение на обстоятелствата тази патология може да стане причина за сепсис и впоследствие – инфекциозно-токсичен шок, което създава опасност за живота на пациента.
Като цяло оментит е доста рядко срещано заболяване. Но въпреки това възпалението все още остава доста актуален проблем за медицината във връзка с честото възникване на различни усложнения.
Често в напреднал стадий на фона на развиваща се възпалителна реакция булото се подлага на некротични изменения.
Освен това в редица случаи острият патологичен процес може да придобие хронично протичане.
Но при възрастни също може да възникне. И не се проследява никаква зависимост.
Механизъм на развитие
В основата на развитие на тази болест е въздействието на булото на инфекциозна флора. В зависимост от механизма на заразяване оментитът се дели на първична и вторична флора.
При първична бактерии попадат в областта на коремната кухина в резултат на порезна рана. Освен това за такава форма се говори в случай на изолирано засягане на оментума при туберкулозна инфекция или разпространение на актиноминоцети в организма.
Първичната форма се среща много рядко
Най-често възпалението на булото е с вторичен характер. Инфекциозната флора обикновено се разпространява към коремната кухина посредством контакт с разположените в близост органи.
За това способстват патологии като холецистит, апандисит и т.н.
По-рядко бактериите се разпространяват с помощта на хематогенен и лимфогенен път от отдалечените инфекциозни огнища.
Вторичната форма също има място в случаите, ако патогенната флора е в хода на оперативната интервенция на коремната кухина.
Решаващо значение тук има недостатъчното спазване на правилата за асептика и антисептика.
Симптоми, възникващи при оментит
Симптомите при това заболяване до голяма степен ще зависят от това в каква форма протича то. Но съществуват и редица общи моменти.
Първо оплакванията са от изразен болков синдром.
Обикновено болката е с неопределен характер и принуждава човек в полусвито положение.
В хода на палпацията може да се установи, че предната коремна стена е напрегната.
Също в редица случаи се установява уплътнено огнище, съпровождащо се с болезненост.
Задължително присъстват симптоми, сигнализиращи за обща интоксикация на организма. Представени са от фебрилна треска, слабост, неразположение, главоболие, гадене и повръщане, пристъпи на световъртеж.
Хроничният патологичен процес се съпровожда с не толкова силно изразени симптоми. Болният човек сигнализира за периодично възникващи дърпащи болки в корема.
Общото състояние на този фон не е нарушено. При прегледите може да се установи наличието на подвижно уплътнение.
Най-често при палпация това уплътнение болезненост не се наблюдава.
Диагностика и лечение на заболявания
Трудно е това заболяване да се заподозре само въз основа на съпътстващи клинични проявления. Поставянето на диагнозата започва с преглед, задължително се провежда контрастна рентгенография.
В редица случаи възпалението се лекува с консервативни методи. Те предполагат назначаване на антибактериални и противовъзпалителни препарати. Но в тежки случаи е необходимо колкото се може по-скоро да се проведе хирургична интервенция.