Спирометрия – един от най-популярните видове диагностика на дишане.
Това е обикновен и безболезнен метод, който още повече дава на лекаря достатъчно много информация за състоянието на белите дробове и на бронхите на пациента.
Какво показва спирометрията, какво протича прегледа и при какви заболявания се назначава?
Спирометрия – изследване на дишането
Спирометрия – това е апаратен метод на диагностика, който широко се използва в пулмонология. С негова помощ могат да се получат такива основни данни за функция на външно дишане – ФВД:
- Максималният обем на белите дробове на пациента – обем на пълен цикъл вдишване-издишване;
- Количеството на издишвания въздух в състояние на покой;
- Усилено дишане – колко пациентът може да издиша за 1 секунда;
- Скорост на началото на издишване – обем на въздуха, издишван в първата секунда, като издишването не се прекратява и се прави без напрежение;
- Обем на дишане за 1 минута;
- Количеството въздух, който остава в белите дробове след спокойно и максимално вдишване;
- Обструкция на дихателните пътища;
- Проби – изменение на изброените параметри след прием на лекарствата. Препаратите се дават на пациента директно по време на диагностика. Лекарят оценява показателите преди и след прием на медикаменти, определят се тяхното действие на дихателните органи – бели дробове и бронхи и във всеки индивидуален случай.
Показания – бронхиална астма и други дихателни заболявания
Спирометрията позволява да се открият заболявания на дихателните пътища с различна етиология и да се определи колко силно те са се отразили на здравето. Назначават се прегледи при следните оплаквания:
- Задух;
- Хронична кашлица, усилваща се при разговор, смях и бързо ходене;
- Бронхоспазъм;
- Затруднено вдишване и издишване;
- Хрипове;
- Диагностика на нарушения на газовия обмен, хиперкапния – увеличаване на концентрацията на въглероден диоксид в кръвта;
Спирометрията също се назначава при подготовка на процедури като бронхоскопия и торакомия.
С помощта на теста се откриват преди следните дихателни заболявания:
- Обструктивен бронхит, други заболявания със слабо изразено протичане на бронхите и на белите дробове;
- Бронхиална астма;
- Алергични реакции, засягащи дихателните пътища;
- Саркоидоза;
- Хронична обструктивна белодробна болест;
Спирометрия е важна диагностика за оценка на ефективността на назначената терапия, а също и контрол над прогресирането.
Затова пациентите с хронични заболявания на белите дробове е важно да проверяват дишането си по 1-2 пъти годишно при лекар.
Също е важно да си закупят домашен уред за измерване на функциите на външното дишане и постоянно да контролират здравословното си състояние. Планова спирометрия се препоръчва за пушачи, прекарали туберкулоза, често боледуващи деца и алергични.
Спирометрията се използва преди всичко в пулмологията, но може да се назначи и от кардиолог. Например, за определяне на типа задух и да се разбере от какво е предизвикана – проблеми с дишането или сърдечна недостатъчност.
Противопоказания за диагностика на дихателните органи
Вентилационните тестове са достатъчно прости. Не изискват въвеждане на каквито и да е вещества по време на диагностика или специална подготовка на пациента. Затова противопоказания за спирометрия на практика няма, изследването се назначава на деца и на хора във всякаква възраст.
И все пак в някои случаи лекарят може да отложи или да отмени прегледът. Например, ако пациентът е в остър стадий на дихателно заболяване, при което е трудно да се направи вдишване и издишване и наличие на пароксизмална кашлица.