Церебрален васкулит – това е доста тежко патологично състояние, при което в стените на съдовете, снабдяващи с кръв главния мозък, се развива възпалителна реакция. Това възпаление в преобладаващия брой случаи възниква на фона на някаква първична патология.
Изолираното увреждане на мозъчните съдове се среща изключително рядко. Опасността от това заболяване е, че в резултат на съпътстващи хемодинамични нарушения съществува голяма вероятност от образуване на остра или химична исхемия на главния мозък.
При късно начало на лечението има риск от инвалидизация на болния човек и дори от летален изход.
Най-често церебралния васкулит се съпътства от възпалителни процеси в кръвоносните съдове, които снабдяват с кръв и други органи. Днес точни сведения за разпространението на това възпаление сред населението няма.
Предполага се, че честотата, в която се среща е приблизително 3 случая на 100 000 души население.
С това заболяване могат да се сблъскат хора на абсолютно всякаква възраст. Но най-често то се открива във възрастовия диапазон от 30 до 60 години. И никаква връзка с пола на човека не се наблюдава.
Все пак най-често е вторичното възпаление. То се установява в случай че в организма се открие някаква първична патология, която би могла да доведе до увреждане на съдовите стени.
В повечето случаи това заболяване възниква на фона на системни васкулити. Като пример, може да се приведе възпалителна реакция, развиваща се в артериалните стени, която се нарича възловиден периартериит.
Понякога това заболяване може да се предизвика и от различни ревматични нарушения, например, системен лупус.
Значително по-рядко възпалението на съдовата стена е свързано с прекарани инфекциозни заболявания. Своя роля тук могат да изиграят както бактериални, така и вирусни инфекции.
Известен процент от хората с церебрален васкулит първично се заразяват със сифилис.
В литературата са описани, когато увреждането на съдовете, кръвоснабдяващи главния мозък, е предизвикано от остра интоксикация, най-често на фона на наркомания. На последно място по честота се среща церебрален васкулит, обусловен от злокачествени тумори.
Симптоми, характерни за церебрален васкулит
Първичният и вторичен церебрални васкулити малко се отличават от своите клинични проявления. При първична форма симптомите нарастват внезапно и бързо.
Болният човек започва да се оплаква от прекомерно изразено главоболие. Като цяло съпътстващите проявления напомнят на инсулт. Достатъчно бързо се присъединяват и огнищни нарушения, като мускулният тонус и рефлексите са повишени.
Често присъстват симптоми като нарушение на координацията на движенията, неустойчивост на походката, неволни движения с очната ябълка.
Клиничната картина може да се допълни и с изменения от страна на речевата и зрителната функция.
В някои случаи възникват конвулсивни пристъпи. Най-често обострянето на първичния церебрален васкулит се сменя с продължителна ремисия, след която следва повторно обостряне.
С всеки нов пристъп на неврологичните нарушения придобиват все по-изразен характер.
Вторичният церебрален васкулит се характеризира с постепенно нарастващи симптоми. На първо време болният установява леко влошаване на зрението или отслабване на слуха.
Диагностика и лечение на заболяването
Първоначално за диагностика на това заболяване е необходимо извършване на неврологичен преглед. Допълнително се извършва оценка на зрителната функция. От инструменталните методи могат да се използват и магнитно-резонансна терапия, церебрална ангиография.
Лечението при това възпаление се състои от системни кортикостероиди. В тежки случаи могат да се комбинират с цитостатици. Паралелно се назначават лекарствени препарати, насочени към влошаване кръвоснабдяването на мозъка.