Както показва лекарската практика, лятото в разгара на отпуските и почивките на море често се обострят редица женски заболявания. Обикновено това е свързано със силно прегряване и охлаждане на организма.
Комбинацията от тези фактори в съвкупност може да доведе до различни интимни заболявания.
Кандидоза
През лятото при жените често се обостря кандидоза и млечница. Да предизвика заболяване може:
1. Отслабен имунитет
Трябва да се има предвид, че млечницата е имуноконтролируемо заболяване. Интимното здраве на жената зависи до голяма степен от състоянието на имунната система.
Често преди идването на летния сезон жените започват да гладуват по-дълго време и да се придържат към други по-строги диети.
Всичко това се съпровожда с повишена нервозност, което затруднява подготовката на тялото за лятото. Често с наред с обикновената кандидоза лекарите откриват т.нар. стресова.
2. Къпане в басейни
В много басейни водата се хлорира прекалено много. Повишените нива на хлор убиват голяма част от микрофлората както вредна, така и полезна. Ако стане малко, започват да се развиват гъбички.
3. Тесни дрехи
Носенето на тесни протъркващи дрехи също е провокиращ фактор за кандидоза. В топлото време за предпочитане са рокли, поли.
Ако говорим за долно бельо, то трябва да бъде от натурална тъкан. От носенето на прашки е по-добре да се откажем. Между впрочем, в лекарската практика са известни случаи, когато жените се избавяли от млечницата, след като спирали да носят дънки.
Профилактика на кандидоза:
- Рационално хранене с ядене включително и на месо;
- Носене на свободни дрехи от памук и лен;
- Къпането в морето е прекрасна алтернатива на басейна;
- Спазване на елементарни хигиенни правила;
Днес кандидозата е едно от най-често срещаните заболявания, което откриват лекарите гинеколози. Ако се появи проблем, то първо трябва да се обърнем към лекар. Недопустимо е да се подлагаме на самолечение.
Цистит
В основата на цистита обикновено е спяща инфекция, например, ешерихия коли, клебсиела, ентерококи, а също и папиломавирусни инфекции.
Обостряне на заболяването може да се провокира от следните фактори:
Преохлаждане
Къпане в студена вода, особено ако в миналото сте страдали от цистити. Желателно е температурата в басейна или в морето да е около или над 23 градуса. Престой във вода при хроничен цистит не се препоръчва за повече от 10 минути.
Прегряване
През лятото е важно да се избягва прегряване на организма. В противен случай може да се стигне до топлинен удар, който да доведе до изтощаване и обезводняване на организма.
Затова при себе си трябва винаги да имаме чиста питейна вода. Слънчеви бани можем да си правим от 8 до 11 сутринта и след 16 часа вечер. Къпанията трябва да са около 10-11 сутринта, а също от 17 часа нататък.
Къпане в солено море
Често солената вода може да е провокиращ фактор за цистит. Колкото по-солено е морето, толкова по-болезнен е циститът. Ако има опасност от възникване на заболяването, по-добре е да отидем на Черно море, което не е толкова солено, за разлика от Егейско.
Алкохол в съчетание с интимни удоволствия
Половите контакти в съчетание с алкохолно опиянение могат да завършат с травма на уретрата и като следствие, поява на болни при уриниране.
Профилактика на цистит
- Къпане в сравнително топла вода;
- След къпане по възможност, дори да не е в солена вода, е по-добре да се вземе душ;
- Обичайно хранене, по-добре е храната да бъде максимално лека;
- Умерени интимни ласки при обостряния;