Комбиниран митрален сърдечен порок се отнася към групата на придобитите пороци.

Неговата същност се заключава в това, че атриовентрикуларния клапан започва да се затваря пълно, тогава лявото отвърстие между предсърдие и камера се свива.

В резултат на протичащи изменения значително се нарушава движението на кръвта вътре в сърцето, което от клинична гледна точка води до нарушения във функцията на сърдечно-съдовата система.

Прогнозата при това заболяване пряко зависи от проявлението на възникналите нарушения, а също и от наличието на усложнения.

Често изход от този патологичен процес е ранна сърдечна недостатъчност, която на свой ред води до гибел на болния човек.

Причини, механизъм на развитие

Ако се разгледа честотата, в която се среща комбинирания митрален порок, то може да се каже, че се открива по-често, отколкото изолирана недостатъчност на клапана или стеноза на антриовентрикуларното отвърстие.

Сърцето може да се засегне с това заболяване при хора на абсолютно всяка възраст и пол. При този патологичен процес често се наблюдава преобладаване на някой от компонентите.

Като пример може да се приведе умерена недостатъчност на клапана и изразено свиване на отвора. Но в понякога в хода на прегледите се открива равнозначно проявление на тези 2 компонента.

В преобладаващия брой случаи основен етиологичен фактор, който води до развитие на тази болест, е ревматизъм.

В резултат на повтарящите се обостряния на ревматизма митралният клапан губи функционалност, в него възникват фиброзно-склеротични изменения.

Паралелно се наблюдават калциеви соли и увреждане на структурите под клапа. Едновременно с това левият антриовентикуларен започва да трупа съединителна тъкан, което води до неговото свиване.

Освен ревматизъм, принос в развитието на комбиниран митрален порок на сърцето могат да изиграят и някои други фактори.

На първо място сериозно значение се пада на повишеното систематично натоварване на атриовентрикуларен клапан.

На фона на това въздействие постепенно се стига до загуба на функционалност.

Също се смята, че определен принос във възникването на болестта могат да имат прекарани инфекциозно-възпалителни патологии от страна на миокарда, атеросклероза, системни заболявания на съединителната тъкан и т.н.

Симптоми при комбиниран митрален порок на сърцето

Симптомите, съпътстващи това заболяване, са слабо специфични. Обикновено отличаването на митрален порок от други сърдечни пороци не е възможно. При преобладаващото мнозинство от пациенти в анамнезата има данни за повтарящи се атаки на ревматизъм.

Болният започва да се оплаква от периодично възникване на задух, най-изразен при физическа активност. Присъстват симптоми като пристъпи на суха кашлица, усещане за сърцебиене и болка, локализиращи се в гърдите.

С нарастване на сърдечната недостатъчност всички гореизброени признаци стават много по-силни. В случай че пациентът се сблъскал с някаква респираторна инфекция неговото състояние също може да се влоши.

В хода на прегледите се установява ускоряване на сърдечните съкращения.

Кожата на болния е бледа, присъства посиняване на кожата в областта на крайниците.

С прогресиране на патологичния процес клиничната картина се допълва със симптоми като повишено уморяване, вегетативни и психоемоционални разстройства.

Отличителна особеност е комбиниран митрален порок е, че доста бързо преминава в стадий на декомпенсация.

В напреднали стадии може да се установи, че шийните вени са се надули, а черния дроб е с увеличени размери.

Лечение

Първо за лечение на комбиниран митрален порок на сърцето е необходимо отстраняване на първопричината.

С тази цел се назначава противоревматична терапия.

Паралелно следва вниманието да се насочи към възстановяване на ритъма на сърдечните съкращения.