Формирането на всяка патология е свързано с нарушената функция на определени органи или обменни процеси.
В организма всичко е свързано и всяко едно нарушение може да се отрази на функцията на всички системи.
Особено изразена е тази взаимовръзка и единство при нарушение в храносмилателните органи.
Преди появата на симптомите, на които е малко вероятно да не се обърне внимание, първи признаци могат да се проявят в устната кухина, затова и зъболекар при рутинен профилактичен преглед може да даде необходимите препоръки.
Дори и дентален лекар може да каже, че се развива хепатит или други заболявания на храносмилателната система.
И това може да се обясни с морфологичното единство на храносмилателната система.
При хепатити се появяват не само специфични симптоми в устната кухина, но и всички нейни тъкани стават по-уязвими на агресивни фактори.
Същото може да се каже и за влиянието на стоматологичните заболявания, било то възпаление на венците или кариес, върху протичането на основната патология.
При заболявания на храносмилателния тракт най-добре се проследява обратната връзка, която в медицината се нарича порочен кръг.
И е по силите на всеки пациент да предотврати усложнения. Достатъчно е своевременно да се вземат мерки и да ходим на лекар не само когато нещо ни боли, но и за профилактични прегледи.
Повръщане при хроничен хепатит – като основен агресивен фактор
При леки форми на хепатит оплаквания на практика липсват, освен трудното понасяне на мазна храна. А системните симптоми предпочитат да приписват на умората, напрегнатия работен график и на нещо друго.
При среднотежките форми на хепатит се появяват признаци на нарушено храносмилане, като гадене, повръщане, диария.
Именно, повръщането е основният агресивен фактор за устната кухина.
Стомашният сок, който се изхвърля с повърнатите маси, дразни оралната лигавица.
Многократното повръщане, предизвикано от прием на храна, е причина за понижение на рH, тоест средата става по-киселинна, а това е най-благоприятната среда за развитие на патогенна флора.
Възпалението на венците може да се усложни от бактериална инфекция, която може да стане причина за деструктивни увреждания на костната тъкан и на челюстта.
При преглед на оралната лигавица стават забележими „чернодробните“ знаци – жълтеникавият оттенък, и то не само на лигавицата, но и на кожата, на склерите на очите, появява се сърбеж.
Измененията засягат и езика.
При патологии на черния дроб, не само при хепатити, езикът се покрива с тъмен плътен налеп.
Видоизменят се и папилите на езика, и болните се оплакват от понижаване на вкусовата чувствителност или пълна промяна на вкуса.
Повръщането, хроничната интоксикация, недостигът на витамини и минерали е не само за причина за възпаление на венците, но се отразява неблагоприятно състоянието на твърдите тъкани на устата – зъбите.
Възпаление на венците и други проявления на вирусните хепатити в устната кухина
Съществуват множество видове вирусни хепатити, които се различават по начина на предаване на вируса. И симптомите в устната кухина зависят от вида на хепатита и от стадия на патологията.
При обостряне на заболяването възпалението на венците е изключително упорито.
При преглед на устната кухина се открива характерният жълтеникав оттенък, особено на мекото небце.
Повишава се чувствителността на лигавиците и дори рутинното миене на зъбите или хранене може да се превърне в истинско мъчение.
Следва да се има предвид, че хепатит С е рисков фактор, предразполагащ към формиране на заболявания на устната кухина.