Пародонтит – възпаление на венците, характеризиращо се със загуба на костна тъкан, формиране на венечни джобове.
Многобройни изследвания доказват ролята на възпаление на венците в развитието на многобройни заболявания, засягащи на практика всички органи и системи.
В последно време зъболекарите и учените обръщат внимание на значението на възпалението на венците във формирането на сериозни заболявания на вътрешните органи а също и усложнения.
В научно списание, посветено на епидемиология на рак, биомаркери и неговата профилактика е публикувано изследване. То доказва, че пародонтит значително увеличава заплахата от формиране на рак на млечната жлеза в постклимактеричния период.
Възпаление на венците и тяхното коварство
Възпаление на венците е събирателен термин, предполагащ гингивит или пародонтит. Това са напълно различни патологии, които могат да са усложнение едно на друго, но могат се формират и да съществуват самостоятелно.
Гингивит засяга само тъканите на венците, като не страда костната тъкан.
В зависимост от вида на възпалението, се формират характерни симптоми: оток, зачервяване на венците, поява на кървене при почистване на зъбите.
Връзка със заболявания на вътрешните органи
Според зъболекари, заболяванията на венците са доста разпространени.
В хода на многобройни научни изследвания, установена е връзка с формирането на патологии на сърцето и на кръвоносните съдове.
В много случаи наличието на пародонтит е ставало причина за формиране на опасни усложнения, представляващи заплаха за здравето и живота.
Установена и доказана е ролята на пародонтит за увеличаване на риска от инсулт.
Определена е косвена връзка с деменция и дори с болест на Алцхаймер.
Зъболекарите отбелязват, че пародонтит е мощен предразполагащ фактор за развитие на онкологични заболявания на устната кухина, главата и шията, панкреаса.
Изследвания потвърждават връзката между възпаления на венците и мъжки заболявания, свързани с формирането на еректилни дисфункции, а също и безплодие. Затова при лечението на простатит трябва да се участва и зъболекар.
Последните изследвания показват, че пародонтит може да се разглежда като симптом на диабет втори тип.
Учените акцентират върху ролята на хормоните, а също и възраст като предразполагащи фактори.
Съществува ли връзка между заболявания на венците, а именно пародонтит и рак на гърдата при жените в периода след менопауза?
Данни от изследвания
Доктор Фройденхайм и неговият екип изследвали приблизително 74 000 жени в постменопауза.
Нито една от тези жени не са открили рак на гърдата, но при 26% била поставена диагноза пародонтит с различна степен.
От проведените прегледи и определяне на степен на тежест на пародонтит зъболекарите внасят получените данни в анкета.
Основен интерес представлявали няколко критерия – степен на трудност, наличие на зъбовенечни джобове и тяхната дълбочина, възпаление на джобовете и много други.
За средния период на наблюдение с продължителност 6.5 години били установени много случаи на рак на гърдата.
Като рискът от неговото развитие бил над 14% при жени със заболявания на венците, а именно с пародонтит.
Изследователите също отбелязали, че жените с вредни навици и тежко възпаление на венците, са по-голям риск от развитие на рак на гърдата.
Тези, които са се справили навреме с вредния навик били с по-малка вероятност от развитие на млечната жлеза – само 8%.
Учените отбелязват, че пушенето като вреден навик, оказва доста неблагоприятно въздействие на устната кухина и способства за развитие на заболявания на вътрешните органи.