Кандидоза на белите дробове – това е доста често срещано, но опасно заболяване, с което се сблъскват предимно хора с нарушен имунитет. Същността на този патологичен процес е в това, че белодробната тъкан се засяга от подобни на дрожди гъбички, отнасящи се към Кандида. Обикновено инфекциозната флора попада в дихателната система от някакво първично огнище, локализирано в организма. От клинична гледна точка най-често тази патология се проявява с кандидозна пневмония, но са възможни и други варианти. Своевременно започнатата терапия позволява постигане на пълно оздравяване при това състояние. В напреднал стадий може да стане причина за тежка дихателна недостатъчност и дори летален изход впоследствие.

Точни сведения за разпространение на кандидоза сред населението няма. Но е установено, че с това заболяване е възможно да се сблъскат хора на абсолютно всякаква възраст, включително и деца. Зависимост от пола не се проследява. Интересно е, че изолирано засягане на белите дробове се открива значително по-рядко, отколкото генерализираните форми на тази инфекция.

Симптоми, характерни за кандидоза на белите дробове

Най-често заболяването протича като кандидозна пневмония. Симптомите е възможно да са с остър характер, но най-често тази патология придобита упорито протичане с възникване на периодични обостряния.

Първоначално болният може да започне да се оплаква от пристъпи на суха кашлица, които могат да се съпровождат с отделят на съвсем малко количество храчки. Задължително присъства общ интоксикационен синдром, който включва фебрилна и субфебрилна треска, слабост и неразположение. Сред другите специфични проявления са задух и болка в гърдите, усилваща се при дишане.

Често възпалителният процес в белите дробове се обуславя от действието върху него на гъбична флора, усложнява се от симптоми, сигнализиращи за плеврит. В плевралната кухина се образува голямо количество ексудат, който е със серозен или хеморагичен характер. Съществува и още един клиничен вариант на това заболяване – милиарен. Характеризира се с появата на мъчителна кашлица, при която се отделя малко количество слузесто-кървава храчка. Допълнително се наблюдава затруднено издишване.

Понякога кандидозното увреждане на белите дробове протича в латентна форма, особено хора на изкуствена вентилация на белите дробове. Много често съпътстващите симптоми напомнят на други хронични заболявания на белите дробове, което създава и определени трудности при диагностика. Най-тежките форми на този патологичен процес обикновено се открива при деца в ранна възраст.

Диагностика и лечение на заболяване

Първо специфичните изменения в белите дробове е възможно с помощта на аускултативни изследвания. Задължително се провежда рентгенография на белите дробове. В съмнителни случаи се използва компютърна томография. Освен това тази болест е показание за назначаване на микроскопско и културално изследване на храчката. Възбудителят може да се открие с помощта на различни серологични изследвания, но те не са основание за поставянето на диагнозата.

Лечението при кандидоза на белите дробове се състои от приложение на специфични противогъбични препарати. Антимикотици се използват както системно, така и във вид на инхалации. Допълнително се назначава витаминотерапия, дезонтоксикационни мероприятия, средства за отхрачване и т.н.

Профилактика за развитие на кандидоза на белите дробове

Основен метод за профилактика е повишаване на нивото на имунна защита. За тази цел следва да се стараем да се придържаме към начина на живот. Освен това се препоръчва своевременно отстраняване на проблемите от страна на ендокринната система и лечение на бронхобелодробни заболявания.