Вълнението при посещение на лекарски кабинет може да предизвика покачване на кръвното налягане.
Но ново изследване показва, че при някои млади и стройни пациенти кръвното може да е повишено, макар и при редовен лекарски преглед този проблем да не е възможно да се установи.
Скрита хипертония имат 16% от здравите хора на средна възраст
При някои хора високото кръвно налягане се понижава в лекарския кабинет, но през целия останал ден остава повишено.
Това състояние се определя като скрита хипертония.
Изследователите отбелязват, че най-добрият начин за откриването на този здравословен проблем е да се носи малко контролно устройство в рамките на 24 часа.
В новото изследване взели участие около 900 здрави хора на средна възраст, които трябвало да носят контролното устройство в продължение на 24 часа.
Резултатите показват, че почти 16% от участниците, които при преглед в клиника имали нормално кръвно, през целия ден били с повишени стойности.
В рамките на изследването участниците 3 пъти посещавали клиника и учените всеки път отчитали по 3 стойности на кръвното налягане.
Общо били получени по 9 стойности на участник.
Всеки доброволец 24 часа носел контролно устройство, което амбулаторно контролирало кръвното налягане и снемало показания на всеки 30 минути.
Устройството за мониторинг на кръвното представлява маншет с прикрепен към него малък апарат за записване на стойностите на кръвното налягане.
Всеки участник носел такова устройство с маншет на ръката.
Всички участници били работещи хора и приемали лекарства срещу високо кръвно налягане.
Средната възраст на участниците била 45 години, и около 80% от тях били от европейски произход.
Авторите на изследването отбелязват, че пенсионери и възрастни хора не са участвали в това изследване, тъй като е по-вероятно да поддържат постоянно високо кръвно налягане.
Водещият автор на изследването д-р Шварц разказва, че най-малко 16% от участниците с нормално кръвно налягане при лекарски преглед, били с високо при амбулаторно измерване.
И съответно попадат в категорията хора с хипертония.
През целия период на 24-часов мониторинг, амбулаторното систолично налягане било с приблизително 7 мм живачен стълб по-високо от систоличното измерено в клиника.
Диастоличното било приблизително с 2 мм по-високо, отколкото при клинично измерване.
При повече от 1/3 от участниците през целия ден на проследяване систоличното налягане било с 10 мм живачен стълб по-високо, отколкото при измерване в клиника.
А при всеки 10-ти участник било установено аналогично колебание и в показателите на диастоличното кръвно налягане.
Измерването на кръвното налягане амбулаторно помага за откриването на хипертония при хора с повишено ниво на риск
Амбулаторното артериално налягане при много хора, които никога не са лекували от високо кръвно, обикновено е по-високо, отколкото при измерване на контролни прегледи.
Според авторът на изследването е много важно с помощта на такова контролно устройство да разберем, че при някои хора артериалното налягане е всъщност повишено.
Така ще е възможно да се вземат мерки за неговото понижаване.
Известно е, че високото кръвно налягане е рисков фактор за развитие на инсулт, сърдечна недостатъчност, слепота и бъбречна недостатъчност.
И всяка година хиляди хора умират от последствията на хипертонията.
Разликата между кръвното налягане, измерено амбулаторно и в клиника е най-голяма при млади и стройни хора. С напредването на възрастта това разминаване почти изчезва или при хора с надномерно тегло и затлъстяване.