Разместването на шийните прешлени или спондилолистеза може да се случи заради травма, заболяване или поради вродена патология.

Най-често потърпевши са децата при раждане или през първите месеци, когато костите им са крехки и лесно се увреждат.

Разместването на шийните прешлени може да е на усложнение на някои заболявания като например, шийна остеохондроза и протрузия на междупрешленни дискове.

Шийните прешлени е възможно да се разместят и след операция на гръбнака или продължителен престой в неудобно положение. Рискът от разместване се повишава и при рязка промяна на температурата и при мускулни спазми.

Симптоми на спондилолистеза

Симптомите не се появяват веднага след началото на изместването на шийните прешлени, а след няколко месеца.

Постепенно главоболието в челната или тилната област прогресира до силна мигрена, променя се кръвообращението, появява се хрема.

Човек се чувства отпаднал, става раздразнителен и лесно забравя, появяват се и проблеми със съня.

Възникват и нарушения във вестибуларния апарат, вследствие на което се появява риск от дезориентация, световъртеж и загуба на съзнание.

От време на време болният усеща слабост в ръцете, болки във врата и раменете.

Гласът му започва да пресипва, появява се кашлица, недостиг на въздух и пристъпи на задушаване. Наблюдават се и ограничения в движението – трудно му е да си завърти главата или да я наклони.

При разместването на прешлените се засяга троичния нерв и се нарушава функцията на щитовидната жлеза. Болният може да не чува и вижда добре. В такива случаи често се развива ларингит и фарингит.

При спондилолистеза не са редки случаите на предсърдно мъждене и пароксизмална аритмия, при които се нарушава сърдечният ритъм.

Диагностика на спондилолистеза

Провежда се от лекар-травматолог и се и най-често се назначават следните изследвания:

• Палпация и рентген;
• Компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс – ЯМР;
• Функционална проба;

Ако лекарят заподозре изместване на един или няколко шийни прешлена, провежда се спондилография. При подозрения за изместване на първия прешлен, рентгенова снимка се прави през устата.

Всеки от диагностичните методи позволява откриване на точното местоположение на изместения прешлен и определяне на степента и характера на увреждането.

И само след като се изясни пълната картина на заболяването, може да се пристъпи към неговото лечение.

Лечение на спондилолистеза

Възможни са 2 основни метода на лечение – консервативно и хирургично, в зависимост от причината и степента на изместване.

Хирургичната интервенция е крайна мярка и се прилага рядко. Причината е, че възстановяването след такава операция продължава много дълго и може да има усложнения.

Консервативни методи на лечение

Нехирургичните методи за лечение на изместени шийни прешлени са:

1. Обезболяващи средства;
2. Масаж;
3. Иглотерапия;
4. Лечебна физкултура;
5. Кинезитерапия;

С помощта на тези методи е възможно да се постигне отстраняване на симптомите в първите стадии на спондилолистезата. Преустановява също така се и по-нататъшното развитие на заболяването.

Консервативната терапия помага за нормализиране на кръвообращението на гръбнака и за възвръщане на изместените прешлени на предишното им местоположение.

Ефективността на консервативните методи се увеличава с помощта на специални корсети и бандажи, които се носят за поддържане на шийните прешлени в правилно положение.

Профилактика на изместване на шийни прешлени

За да се избегнат измествания на шийните прешлени е необходимо да се избягват прекомерни натоварвания на гръбнака.

Това са силовите спортове с неправилна техника на изпълнение на упражнения, и продължително седене на стол в неправилно положение.